avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În instituția publica în care lucrez contabilitatea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În instituția publica în care lucrez contabilitatea este ținută ...

În instituția publica în care lucrez contabilitatea este ținută pe un program informatic acreditat, de către contabilul care are aceasta atribuție conform fisei postului. Cu toate acestea, șeful instituției vrea ca acest contabil sa opereze într o foaie de lucru Excel, înregistrările contabile și de acolo, contabilul sef sa le preia și sa le introducă în programul informatic . Poate obliga contabilul sef sa facă acest lucru ? Nu este o evidenta paralela ? Și dacă tot exista acest program, de ce sa nu opereze contabilul ca și pana acum ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:33, 30 Aprilie 2021
Codul muncii
Art.40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;

.....
În speță, poate dispune asa ceva angajatorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delegarea de atributii pentru personalul contractual animarsrl animarsrl buna ziua, trebuie sa fac o dispozitie prin care se delega unele atributii de asistent social unui referent contractual din cadrul primariei. ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Fisa postului puiu61 puiu61 Buna seara! Sunt fochist la o instituţie de stat şi la schimbarea conducerii, noul director vrea să-mi treacă în fişa postului deschiderea şi ... (vezi toată discuția)
Salarizare silana07@yahoo.com silana07@yahoo.com Buna ziua Va rog sa ma ajutați intr-o problema legată de salarizare și anume: eu ca referent de resurse umane când m-am angajat in fisa postului mi s-au ... (vezi toată discuția)