Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În instituția publica în care lucrez contabilitatea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În instituția publica în care lucrez contabilitatea este ținută ...

În instituția publica în care lucrez contabilitatea este ținută pe un program informatic acreditat, de către contabilul care are aceasta atribuție conform fisei postului. Cu toate acestea, șeful instituției vrea ca acest contabil sa opereze într o foaie de lucru Excel, înregistrările contabile și de acolo, contabilul sef sa le preia și sa le introducă în programul informatic . Poate obliga contabilul sef sa facă acest lucru ? Nu este o evidenta paralela ? Și dacă tot exista acest program, de ce sa nu opereze contabilul ca și pana acum ?
Codul muncii
Art.40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;

.....
În speță, poate dispune asa ceva angajatorul.