Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Sunt angajat la o companie cu capital ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Sunt angajat la o companie cu capital privat, cu contract ...

Buna ziua,
Sunt angajat la o companie cu capital privat, cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Compania se afla in procedura de insolventa.
Voi deveni tata in curand si doresc sa intru in CIC pe o perioada de 2 ani. As vrea sa stiu daca procedura de insolventa limiteaza posibilitatea de a beneficia de acest drept.
Va multumesc anticipat !
Procedura de insolventa nu limiteaza posibilitatea de a beneficia de acest drept.

Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui c.i.m. activ sau de un anumit articol cu care a incetat c.i.m.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.