Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate și ccc fara loc de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate și ccc fara loc de munca

Buna ziua! Va prezint următoarea situație:
Am contract individual de munca de la data de 1 septembrie 2020-31 august 2021, 1 septembrie 2021-31 august 2022.
O sa nasc în luna octombrie 2022.
Pot sa beneficiez de concediu de maternitate și de concediu creștere copil daca in momentul nașterii nu am loc de muncă? Daca da, care este procedura?
Eu din luna septembrie 2022 as fi vrut să intru o lună în prenatal iar după ce nasc sa intru in postnatal și concediu creștere copil.
Cat o sa primesc daca am in jur de 3200 lei salariul net?
Amalia444, utilizator
Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui c.i.m. activ sau de un anumit articol cu care a incetat c.i.m.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art.2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.
Care este procedura pentru a obține indemnizația de maternitate și apoi indemnizația de creștere copil?

Cornel Vasile a scris:

Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui c.i.m. activ sau de un anumit articol cu care a incetat c.i.m.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art.2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.