avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate și ccc fara loc de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate și ccc fara loc de munca

Buna ziua! Va prezint următoarea situație:
Am contract individual de munca de la data de 1 septembrie 2020-31 august 2021, 1 septembrie 2021-31 august 2022.
O sa nasc în luna octombrie 2022.
Pot sa beneficiez de concediu de maternitate și de concediu creștere copil daca in momentul nașterii nu am loc de muncă? Daca da, care este procedura?
Eu din luna septembrie 2022 as fi vrut să intru o lună în prenatal iar după ce nasc sa intru in postnatal și concediu creștere copil.
Cat o sa primesc daca am in jur de 3200 lei salariul net?
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Ianuarie 2022
Amalia444, utilizator
Cel mai recent răspuns: Amalia444 , utilizator 20:14, 17 Ianuarie 2022
Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui c.i.m. activ sau de un anumit articol cu care a incetat c.i.m.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art.2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.
Care este procedura pentru a obține indemnizația de maternitate și apoi indemnizația de creștere copil?

Cornel Vasile a scris:

Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui c.i.m. activ sau de un anumit articol cu care a incetat c.i.m.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art.2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil RAMY82 RAMY82 Buna seara, Sunt incadrata in munca de la 01 oct 2012,in 13 august am nascut un baietel,am fost in concediu pre si post natal din 01 aug-31 oct,contractul de ... (vezi toată discuția)
Suplinitor pana la 31 august si ccc Karinaanais Karinaanais Bună ziua. Lucrez în învățământ ca suplinitor. La 31 august 2020,imi expira contractul de munca. Pentru a beneficia în continuare de plata concediului ... (vezi toată discuția)
Prenatal alina102 alina102 buna ziua ,am si eu o intrebare la dvs sunt insarcinata in 5 luni jumate si sunt angajata incepand cu data de 09 septembrie 2013 iar data aproximativa cand voi ... (vezi toată discuția)