Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... dreptul la libeara circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

dreptul la libeara circulatie

buna seara , am fost oprit in seara aceasta de politie pe motiv ca am depasit ora 22 si ca nu port masca de protectie in spatiul public . am primit amenda in ceea ce priveste ora 22 , nu este ilegala restrangerea acestui drept este facuta prin HG ( art 65 lit n unde
se specifica intervalul orar in care este interzisa cirulatia , aceasta stabilindu-se prin hg, in conditiile in care acel interval reprezinta o incalcare a dreptului la libera circulatie , in concluzie o incalcare a art 53 alin 1 din constitutie si a principiului ierarhiei normelor , dar si o incalcare a alin 2 art 53 constitutie prin nesatifacerea testului proportionalitaii , rata de infecare in localitatea unde locuiesc eu fiind foarte mica , iar masura nu mai este proportionala ?
Puteti invoca aceste aspecte,ce va decide instanța rămâne de văzut.
Vai, iar ati fost oprit ? si de data asta, amendat ?
Ramane sa va etalati in instanta cunostintele de drept.
Succes!