Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mod suspect de angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mod suspect de angajare

Am contactat o firma de paza in scopul angajarii (am vazut anunt postat pe Jooble.org) . Mai intai mi-au cerut un CV si o poza de buletin, trimis pe whatsapp, si dupa cateva zile, am primit mesajul de mai jos:

"Buna ziua! Ati fost selectat pentru angajare, va rugam sa ne trimiteti o fotografie de tip SELFIE, cu actul de identitate in mana, din care sa reiasa clar toate datele de pe buletin (poza trebuie facuta personal, nu de catre alta persoana). Mentionam ca aceste informatii va sunt solicitate de catre departamentul abilitat pentru crearea contractului."

Vi se pare suspect acest mod de a face lucrurile? Sau e complet normal?
Stefan90123, utilizator
Buna ziua!
Având în vedere regulamentul GDPR, fără o declarație cu privire la acordul dat de către dumneavoastră cu privire la datele personale nu au dreptul să vă folosească datele respective.
Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana, cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii de catre salariat.
Multumesc pentru raspuns! Deci sa inteleg ca nu e o inselaciune, chiar au nevoie de poza cu mine tinand in mana buletinul?
In general, cu aceste documente se merge personal pentru incheierea c.i.m. ...nicidecum sa se solicite prin whatsapp.