Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere auto

Bună ziua
Masina mea a fost predata la remat.
Dețin certificatul de distrugere
Pe baza acestuia am scos masina de la taxe și impozite.
Acum vreau sa radiez masina
Politia îmi cere certificat fiscal
Primăria nu îmi poate emite certificat fiscal pe motiv ca masina nu mai figurează la ei aceasta fiind scoasă de la taxe și impoziția pe baza certificatului de distrugere.
Deci ce trebuie făcut. ? Îmi scapă mie ceva?
Puteti solicita radierea auto din evidenta politiei in baza unei cereri de radiere pe propria raspundere
Incheiat declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil urmare predarii acestuoa la unitate autorizata remat
SPR in baza declaratiei notariale si a cererii dv va dispune radierea auto din evidente
Succes !