avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... In data de 30.06.2015 am fost condamnat la 1 an si 9 ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

In data de 30.06.2015 am fost condamnat la 1 an si 9 luni cu ...

In data de 30.06.2015 am fost condamnat la 1 an si 9 luni cu supendare, cu o durata de supraveghere de 2 ani. Hotărârea ramas definitiva prin neapelare.
In data de 10.03.2020 am fost depistat conducand un autovehicul sub influenta drogurilor (marijuana).
In cazul in care voi ajunge la proces, voi fi judecat ca recidivist? Intervenise reabilitarea in cazul meu, pana la data comiterii celei de-a doua infracțiuni?
Termenul de supraveghere coincide cu termenul de incercare? In hotarare nu este mentionat nici un termen de incercare.
DA, teoretic a intervenit reabilitarea de drept in cazul dvs., deci nu ar trebui sa fiti judecat ca recidivist.
Termenul de supraveghere (pe noul cod penal), este fostul termen de incercare (pe vechiul cod penal), care si-a schimbat denumirea si modalitatea de operare.
Bine zis "teoretic", practic nu a operat nimeni modificarea in cazier. Condamnarea inca aparea acum 6 luni cand am cerut cazierul

trandafir2 a scris:

DA, teoretic a intervenit reabilitarea de drept in cazul dvs., deci nu ar trebui sa fiti judecat ca recidivist.
Termenul de supraveghere (pe noul cod penal), este fostul termen de incercare (pe vechiul cod penal), care si-a schimbat denumirea si modalitatea de operare.

Cereti dvs "operarea in cazier", pana la urma trebuie sa fiti constient ca nu intereseaza pe nimeni problema dvs.
Noi nici nu stim daca si care este situatia dvs juridica, poate ca nici nu aveti dreptul la reabilitare.
Demersul trebuie sa il faceti dvs , printr-o cerere, la care urmeaza sa vi se raspunda. Bafta multa!
De la data condamnarii si pana in 10.03.2020 nu am comis nici o alta infracțiune, am prestat munca in folosul comunitatii, am achitat cheltuieli de judecata. Conditiile reabilitarii au fost indeplinite.

trandafir2 a scris:

Cereti dvs "operarea in cazier", pana la urma trebuie sa fiti constient ca nu intereseaza pe nimeni problema dvs.
Noi nici nu stim daca si care este situatia dvs juridica, poate ca nici nu aveti dreptul la reabilitare.
Demersul trebuie sa il faceti dvs , printr-o cerere, la care urmeaza sa vi se raspunda. Bafta multa!

După 5 ani de la ramanerea definitiva, intervine reabilitarea de drept.
Din descrierea dvs, nu a intervenit pana la momentul în care ati săvârșit infracțiunea noua.

Alte discuții în legătură

Reabilitare leona777 leona777 as vrea sa stiu si eu cand pot sa introduc o cerere de reabilitare, daca am fost condamnat in anul 2012 la 2 ani cu suspendare conditionata pe perioada de 4 ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept dupa pedeapsa cu suspendare wanado7 wanado7 Buna ziua. Cu respect, imi permit sa va cer sfatul in urmatoarea problema pe care o am. Pe 21 iunie 2009 (de ziua mea) am cam chefuit cu prietenii si m-am suit ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea după condamnarea cu supraveghere Valentin1605 Valentin1605 Buna ziua, In data de 28.10.2014 am fost condamnat la o pedeapsa de 1 an închisoare cu suspendare si 2 ani perioada de proba; întrebarea este când ... (vezi toată discuția)