Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... reabilitare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

reabilitare

as vrea sa stiu si eu cand pot sa introduc o cerere de reabilitare, daca am fost condamnat in anul 2012 la 2 ani cu suspendare conditionata pe perioada de 4 ani. Ca nu prea inteleg cum spune legea.
Buna ziua,
Formularea este vaga, date insuficiente, dar va voi raspunde general: teoretic puteti introduce cerere de constatare a intervenirii reabilitarii de drept intemeiata pe art.86 vechiul cod penal. In cazul in care cererea vi se respinge, asteptati implinirea celor 3 ani calculati de la finalul termenului de incercare. Termenul de incercare se calculeaza pe ani, adica 4 ani in cazul dv., de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Dacă nu ati săvârşit nicio infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei, a intervenit reabilitarea de drept.
Mergeti sa scoateti cazierul, nu cred ca mai apare ceva acum.
Daca mai apare, puteti formula o cerere de rectificarea a datelor înscrise direct unităţii de poliţie care a emis certificatul de cazier judiciar.
Cererea de rectificare trebuie motivată şi însoţită de actele doveditoare.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Desi reabilitarea intervine de drept in momentul implinirii termenului de incercare, daca nu a fost revocata suspendarea ori savarsita alta infractiune, Serviciul Cazier nu radiaza condamnarea din cazier prevalandu-se de termenul de 3 ani din art.165 Noul Cod Penal, spunand petentilor sa se adreseze instantei pt.a obtine reabilitarea mai devreme, adica conform art. 86 sau 86 ind.6 din Vechiul Cod Penal.
Eu va inteleg punctul dvs de vedere dar ce legatura are art. 156 din NCP? Politistilor trebuie sa le explicati ca in cazul de fata discutam de o hotarare de condamnare la inchisoare si suspendarea conditionata a executarii pedepsei in conditiile art. 81 C.P. din 1969 iar reabilitarea intervine conform art. 15 din LPACP tot in conditiile C.p. din 1969.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat