Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor 2000 lei copil nou nascut. Buna ziua, as avea o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor 2000 lei copil nou nascut. Buna ziua, as avea o rebare, ...

Ajutor 2000 lei copil nou nascut. Buna ziua, as avea o rebare, daca ma poate ajuta cineva: Am o nepoata care pana in luna noiembrie 2020 a lucrat cu forme legale in Anglia, luna in care s-a intors in tara. In luna ianuarie 2021 si-a reluat activitatea, tot cu forme legale, in Romania, iar in data de 30 aprilie 2021 a nascut. S-a interesat telefonic la Directia de asistenta sociala, care i-a raspuns ca nu poate sa beneficieze de acel ajutor de 2000 lei doar daca a lucrat un an de zile neantrerupt in Romania. Stie cineva daca e adevarat ?, ce text de lege prevede acest lucru ? Va multumesc mult daca ma poate ajuta cineva.
Bună ziua,

Stimulentele ca acesta de care spuneți sunt stabilite de autoritățile locale, nu e prevăzut într-o lege. Sunteți din Tg. Mureș? Dacă da, e precizat la condițiile de acordare:
Părinții au vechime în muncă de cel puțin un an fără întrerupere

[ link extern ] /

În București suma e mai mare (2500 de lei), iar condiția mai puțin restrictivă:
– Cel puțin un părinte are domiciliul stabil sau viza de reședință în municipiul București cu cel puțin 6 (șase) luni înainte de depunerea cererii (atât domiciliul cât și viza de reședință trebuie să fie de minim 6 luni la date depunerii cererii).
[ link extern ]
Va multumesc mult, toate cele bune va doresc.
Are 5 ani fara intrerupere, in Anglia, pana in noiembrie 2020. Dar tocmai asta e problema, ca nici in reglementarile de la Tg. Mures nu se prevede, ca acea perioada lucrata de 12 luni, trebuie sa fie doar in RO sau poate sa fie si in strainatate. Si cand trebuie sa fie perioada respectiva, chiar inaintea nasterii copilului sau poate fi mai dinainte...