Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare domiciliu minor dupa divort la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare domiciliu minor dupa divort la notar

Buna ziua. Va rog sa ma indrumati intr-o speta. O familie a divortat la notar, stabilind domiciliul copilului minor la mama si o pensie de intretinere datorata de tata. Dupa un timp, mama s-a hotarat ca nu mai poate ingriji minorul, care in prezent locuieste cu tatal, pentru o perioada nedeterminata. Mama in continuare are pretentia de a-i fi virata pensia de intretinere convenita pe cale notariala. Ce demersuri are la dispozitie tatal in acest context? Este amenințat cu executarea silita de către mama, daca nu va continua plata pensiei.
LauraSF, utilizator
Poate intenta o actiune in instanta solicitand stabilirea domiciliului minorului la el si pensie de intretinere de la mama!
Va multumesc frumos!
Sa solicite instanței stabilirea locuinței la tată. Oricum, dacă se va iniția executarea silită, să facă contestație la executare prin care să dovedească faptul că minorul este în îngrijirea lui și nu locuiește la mamă.