Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara!Am si eu o nelamurire.Nu ma incadrez sa pot ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara!Am si eu o nelamurire.Nu ma incadrez sa pot primi ...

Buna seara!Am si eu o nelamurire.Nu ma incadrez sa pot primi un teren cu legea 15/2003,stiu care sunt conditiile.Am gasit la cineva un teren care nu mai are posibilitatea sa construiasca si vrea sa.l "vanda" mai departe ca sa nu.i fie luat de primarie.Ce fel de acte trebuie sa facem la notar?Eu voi ridica casa,dar va fi intabulata pe numele lui si apoi voi face contract vanzare-cumparare cu el ca sa fie a mea?Si apoi va face cerere catre Consiliu sa cumpere terenul?Care la randul lui va fi cumparat tot de el si iar vandut mie?Nu se poate intabula casa direct pe numele meu cand va fi gata?Sau daca este vreo solutie sa nu facem atatea contracte v-c,ar fi multa cheltuiala.Multumesc frumos!
Bună seara,

Terenurile nu se dau și cu drept de dispoziție, adică să poată fi vândute. Ele pot fi doar folosite, adică nu sunt proprietatea tânărului care construiește, deci nu vi-l poate vinde. Apoi, restul planului dumneavoastră o să vă aducă doar năpaste. Pentru o economie de 2 lei o să primiți probleme de zeci de mii de lei.
Nu aveti ce acte sa faceti cu persoana pt teren, va da blana ursului din padure, iar dupa ce construiti pe acel teren, casa e a lui, nu a dvs, poate nu mai vrea sa va vanda sau nu ii da consiliul aprobare.
Va complicati.