Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... propietarul a inchiriat un spatiu comercial chiriasul ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

propietarul a inchiriat un spatiu comercial chiriasul pleaca ...

propietarul a inchiriat un spatiu comercial chiriasul pleaca pentru ca nui merge afacerea mentionez ca nu a platit chiria o luna jumatate sustinind ca trebuie sa-si recupereze investitia mentionez ca in contract nu se prevede asa ceva intrarea este daca prin lege poate sa aiba dreptate si cum pot sa-mi recuperez bani pe chirie.
Buna ziua, contractul de inchiriere sub semnatura privata inregistrat la ANAF sau cele autentificate la notar sunt titluri executorii in ceea ce priveste recuperarea chiriei- art.1798 CC Acest lucru inseamna ca puteti merge la un executor judecatoresc pentru a il executa silit pe chirias pentru chiria restanta. De asemenea va trebui inscris contractul in Registrul de Publicitate Mobiliara in prealabil.