Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. In cazul unei succesiuni dezbatuta in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. In cazul unei succesiuni dezbatuta in instanta pentru,sa ...

Buna ziua. In cazul unei succesiuni dezbatuta in instanta pentru,sa zicem,un apartament, persoanei careia i s-a dat castig de cauza ce acte i se elibereaza de catre instanta,se elibereaza certificat de mostenitor sau alt act care sa ateste calitatea acesteia de castigator al respectivului proces de succesiune. Va multumesc.
Buna ziua!
In functie de capetele de cerere ale acțiunii.
Instanta se poate pronunța doar asupra ce i s-a cerut.daca asta i s-a cerut asta va cuprinde și hotararea care va tine loc de certificat de moștenitor.pana nu se vede actiunea sau hotararea nu vi se poate raspunde
Dar în cazul în care se hotărăște că persoana respectivă este moștenitoarea apartamentului precizat în cerere și ulterior descoperă că defunctul mai avea și un alt bun, să zicem un teren,ce se întâmplă? Se poate face o suplimentare sau trebuie să se deschidă un alt proces pentru bunul descoperit ulterior? Sau se poate merge la orice notar pentru bunul respectiv? Mulțumesc.
Instanta pronunta o hotarare în care O sa apara cine sunt rmoștenitorii,bunurile care compun masa succesorala,cotele etc. etc.
Bun dar totuși nu înțeleg ce se întâmplă cu bunul descoperit ulterior.Pe scurt la notar se face o suplimentare la moștenire,ce se întâmplă la instanța?