Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua Am 62 ani si 4 luni si stagiul complet de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua Am 62 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare ...

Buna ziua
Am 62 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 34 si 7 luni. Am lucrat cu grupa a doua 16 ani si 5 luni.
Pot cumpara cele 5 luni pentru a avea stagiul complet de cotizare de 35 de ani si sa ma pot pensiona la limita de varsta? Va multumesc!
Cei 16 ani de grupa II de munca mai aduc un stagiu aferent/perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani(3 luni/an).
Aduc deasemenea o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 4 luni.
In aceste conditii puteti depune dorarul pentru limita de varsta, oricand doriti.
Am depus dosarul si decizia a fost ca nu am 35 de ani cotizati. Lipsesc 5 luni dupa calculul lor si ma gandeam sa cumpar 5 luni pentru a putea iesi la pensie mai repede.

Carp Mircea a scris:

Cei 16 ani de grupa II de munca mai aduc un stagiu aferent/perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani(3 luni/an).
Aduc deasemenea o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 4 luni.
In aceste conditii puteti depune dorarul pentru limita de varsta, oricand doriti.

Precizati:
Ce stagiu total de cotizare aveti.
Din ce se compune acesta, astfel ca toate adunate sa corespunda cu total stagiu de cotizare.
Conditii normale de munca: 12 ani 3 luni si 9 zile
In grupa a 2 ( legea 3/1977) : 16 ani 5 luni si 13 zile
Stagiu aferent grupe/conditii de munca 4 ani si 0 luni
Perioade asimilate: 1 an 4 luni si 26 zile
Spor aferent decretului nr 112/1965: 6 luni
Total 34 ani 7 luni si 18 zile
Varsta: 62 ani si 4 luni
Am lucrat in Libia si Egipt in perioada 14.01.1984 - 08.12.1984 si 16.02.1985 - 15.04.1986 si conform decretului nr 112/65 nu trebuia sa am un spor aferent de 12 luni in loc de 6 cat mi-au dat ei?
Mentionez ca am adeverinta de la firma la care am lucrat in care se specifica perioada lucrata si scrie ca se serveste la calculul vechimii in munca in conformitate cu prevederile decretului 112/1965 art 1 lit C si ca decretul nu stabileste acordarea de sporuri salariale ci marirea vechimii in munca pentru prevederile de asigurari sociale cu 6 luni pentru fiecare an lucrat in tari cu clima greu de suportat.
Daca Casa de pensii imi acorda 12 luni in loc de 6 pentru cei 2 ani lucrati in Libia si Egipt puteam iesi la pensie.
Au gresit cei de la Casa de pensii?
Va multumesc!

Carp Mircea a scris:

Precizati:
Ce stagiu total de cotizare aveti.
Din ce se compune acesta, astfel ca toate adunate sa corespunda cu total stagiu de cotizare.

Conditii normale de munca: 12 ani 3 luni si 9 zile
In grupa a 2 ( legea 3/1977) : 16 ani 5 luni si 13 zile
Stagiu aferent grupe/conditii de munca 4 ani si 0 luni
Perioade asimilate: 1 an 4 luni si 26 zile
Spor aferent decretului nr 112/1965: 6 luni
Total 34 ani 7 luni si 18 zile
Varsta: 62 ani si 4 luni
Am lucrat in Libia si Egipt in perioada 14.01.1984 - 08.12.1984 si 16.02.1985 - 15.04.1986 si conform decretului nr 112/65 nu trebuia sa am un spor aferent de 12 luni in loc de 6 cat mi-au dat ei?
Mentionez ca am adeverinta de la firma la care am lucrat in care se specifica perioada lucrata si scrie ca se serveste la calculul vechimii in munca in conformitate cu prevederile decretului 112/1965 art 1 lit C si ca decretul nu stabileste acordarea de sporuri salariale ci marirea vechimii in munca pentru prevederile de asigurari sociale cu 6 luni pentru fiecare an lucrat in tari cu clima greu de suportat.
Daca Casa de pensii imi acorda 12 luni in loc de 6 pentru cei 2 ani lucrati in Libia si Egipt puteam iesi la pensie.
Au gresit cei de la Casa de pensii?
Va multumesc!

Carp Mircea a scris:

Precizati:
Ce stagiu total de cotizare aveti.
Din ce se compune acesta, astfel ca toate adunate sa corespunda cu total stagiu de cotizare.