Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul vechimii pentru grupa I si II de munca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul vechimii pentru grupa I si II de munca cumulate

De ex. am o adeverinta de1 an si 9 luni de gr. 2 a conform Ord.50/1990 si HG 1223/1990 si o alta adeverinta pentru aceeasi perioada conform Decretului 1112/1965,art. 1 lit c in care se specifica ca este acordata numai pentru marirea vechimii in munca .adica 6 luni pt. un an lucrat in tari cu clima greu de suportat,eliberate de ARCOM. Intrebare: pot cumula vechimea celor doua adeverinte pentru vechimea in munca nu pentru spor si cum? Eu m-am gandit ca pot cumula in felul urmator: 1 an si 9 luni +(1 an si 9 luni +1 an si 9 luni),adica pot transforma grupa a 1 a in gr. 2 a , pentru ca separat cred ca pierd din vechime. Va multumesc !
Pentru aceiasi perioada nu puteti beneficia si de gr.1 si de gr.2.
Da aveti dreptate am fost confuz dar din ceea ce am expus se intelege totusi ca este un spor de vechime pentru tarile cu clima greu de suportat si care se da separat pe langa adeverinta de gr. a 2 a, prin alta adeverinta cu specificatia de 6 luni /an numai pentru vechimea in munca si nu beneficiezi de 0,25 puncte ca in cazul gr. 2 de munca pentru un an de grupa.Deci nu este grupa 1 de munca cum reiese si din text ci din Ordonanta 112/1965,art. 1,lit. c.,numai ca eu l-am asimilat gresit numai ca si comparatie. Daca o luam logic nu poti beneficia simultan de cele doua grupe si aici aveti dreptate.Dar eu am lansat mesajul pe forum in ideea ca cineva ma va lumina in acest caz .Nu m-am gandit ,ca desi am comis aceasta greseala ,totusi privind mai atent ca si specialist sesizezi eroarea in care am cazut ,comparand gr. a 1 a de munca cu adeverinta pentru sporul de caldura .Imi cer scuze dar se pare ca am fost superficial iar Dvs .ati retinut numai greseala mea si ati speculat-o . Va multumesc !
Revin cu detali.
_1). Adeverinta gr. a 2 a -21.031974-01.10.1974 ,100% Lab. materiale constructii Ord.50/90 art.3 si HG 1223/90
2). IDEM 01.10.1974-14.02.1976- ACM nr. 7
3).IDEM 09.03.1983-05.11.1984 ARCOM
4). 09.03.1983-05.11.1984 ARCOM (conform Decret 112/1965,art. 1, lit.C )Spor caldura 6luni pe an numai pt. vechimea in munca)
5).adeverinta gr. 2 a , 04.12.1984-05.03.1988 , 100% ICRAL BERCENI,Ord.50/90 ,art .1 si 2
6). IDEM 05.03.1988-01.04.1992- 70% Ord. 50 /90 si HG 1223/90
Anul nasterii ,01.03.1950 , vechime munca 37 ani,
Da ati inteles bine Dna GABRIELA PINTEA ,doresc un total vechime la care sa fie adaugate si perioadele suplimentare care se acorda pt. grupa de munca si peroada de la art. 1 din Decretul nr. 112/1965. Doresc acet lucru deoarece vreau sa ies la pensie ca apoi sa ma reangajez si sa beneficiez de pensie si salariu.pensia care va urma fiind pana in 1000 lei. am nevoie de o reducere de 2 ani si 6 luni pentru a iesii acum si nu stiu cu cat ma ajuta adeverinta pt. spor de saldura. Va multumesc !

Am inteles acum. Adunand perioadele efectiv lucrate in grupa II de munca am ajuns la o perioada totala de aproximativ 10 ani si 2 luni. Aceasta perioada aduce o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani.

Dvs. doriti ca adaosul din adeverinta cu sporul de clima sa se adune la total stagiu realizat, sa ajungeti fictiv la 12 ani lucrati in grupa II de munca iar varsta standard de pensionare sa se reduca cu 2 ani si 6 luni.

Imi pare rau, insa adaosul prevazut la art. 1, lit. c) din Decretul nr. 112/1965 are regimul unui spor, este o perioada suplimentara. Asta inseamna ca acest adaos se aduna cu stagiul realizat in vedere deschiderii drepturilor de pensie. Insa, varsta standard de pensionare se reduce numai pentru perioada efectiv lucrata in grupa de munca. Prin urmare, adeverinta cu adaosul nu va poate ajuta la reducerea varstei standard de pensionare.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc pentru tot. Cu stima ! S V