Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: Am un salariat cu 3 concedii medicale. Primul este inital de la data de 01.04 pana la data de 04.04, cod indemnizatie 01 (suportate din FS). Al doilea concediu medical, in continuare, de la data de 05.04-08.04, cod indemnizatie -06, iar cel de-al treilea, de la data de 09.04-29.04, care este tot in continuare, are cod indemnizatie 01. Nu stiu cate zile suporta societatea din FS pentru aceste concedii.

Multumesc anticipat!
primele 5 zile calendaristice ale concediului medical sunt suportate de angajator, iar restul zilelor din F.N.U.A.S.S. (exceptie indemnizatia de maternitate, indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav, indemnizatia de risc maternal - unde indemnizatia se suporta integral din F.N.U.A.S.S.)