avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: Am un salariat cu 3 concedii medicale. Primul este inital de la data de 01.04 pana la data de 04.04, cod indemnizatie 01 (suportate din FS). Al doilea concediu medical, in continuare, de la data de 05.04-08.04, cod indemnizatie -06, iar cel de-al treilea, de la data de 09.04-29.04, care este tot in continuare, are cod indemnizatie 01. Nu stiu cate zile suporta societatea din FS pentru aceste concedii.

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: magiccom , utilizator 15:57, 18 Mai 2021
primele 5 zile calendaristice ale concediului medical sunt suportate de angajator, iar restul zilelor din F.N.U.A.S.S. (exceptie indemnizatia de maternitate, indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav, indemnizatia de risc maternal - unde indemnizatia se suporta integral din F.N.U.A.S.S.)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concedii medicale MariaRamona MariaRamona Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: Am un salariat cu 3 concedii medicale. Primul este inital de la data de 01.04 pana la data de 04.04, cod ... (vezi toată discuția)
Concediu medical zile suportate de angajat si angajator Anaj Anaj Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca sunt corecte urmatoarele afirmatii: 1. Primele 5 zile calendaristice (din care platite doar zilele lucratoare) se suporta ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Mihaela2003 Mihaela2003 Buna ziua. Am un concediu medical din 07.08.2017 pana 11.08.2017 cod 06 urgenta,deci 5 zile, in continuare 12.08.2017-01.09.2017 cod 01,deci 21 zile. Codul ... (vezi toată discuția)