Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, incepere procedura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, incepere procedura

Buna ziua.
Cum incepem succesiunea in situatia in care mai sunt 3 frati in viata din 6 si parintii sunt decedati?
Parintii sunt decedati de mai bine de 10 ani. 3 frati s-au stins pe rand ( 2019, 2020 si 2021).
Dintre fratii decedati, doi aveau copii.
Ceilati 3 frati ramasi in viata locuiesc in Bucuresti dar mostenirea se afla in Jud.Vrancea.
Intrebarea 1 : Trebuie facuta separat succesiune dupa ultimul frate decedat?
Intrebarea 2: Se poate face succesiunea in Bucuresti daca bunurile sunt in Vrancea?
Intrebarea 3: De unde incepem ? Oficiul pentru Cadastru, Primaria Comunei ? intrucat nu detinem titlurile de proprietate.
Intrebarea 4: Cine participa la succesiune?
Intrebarea 5: Este posibil sa ramana bunuri neidentificate ale parintilor?

Multumesc!
1. Da
2. Nu. Competenta teritoriala apartine oricarui birou notarial din circumscriptia Judecatoriei in care defunctul respectiv a avut ultimul domiciliu.
3. Incepeti de la obtinerea actelor de proprietate.
Daca parintii si fratii nu au avut acte de proprietate pentru bunurile pe care le-au detinut, inseamna ca nu aveau documentatie cadastrala.
Iar daca nu aveau documentatie cadastrala, nu au avut nici intabulare. Deci, in atare situatie nu aveti ce sa faceti la Biroul de Cadastru
4. Fratii ramasi in viata, sotiile si copiii fratilor decedati.
5. Da. In general, ar trebui sa stiti dvs ce au avut parintii.
Multumesc, la intrebarea 3 va rog sa-mi specificati daca stiti exact, de unde incepem? Primarie?
Începeți de la modul prin care au dobândit părinții bunurile.
Dacă le-au cumparat, trebuie să aibă un contract de vânzare cumpărare, daca le-au moștenit, trebuie să aibă un certificat de moștenitor, sau, o hotărâre judecătorească, titlu de proprietate, autorizație de construire, sau alte contracte etc.
În funcție de asta, puteti obtine duplicate după actele respective.
Apoi, vedeti la Primărie ce bunuri au avut părinții la rolul fiscal și agricol.