Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua , am doi copii unul de 4 și celălalt de 2 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua , am doi copii unul de 4 și celălalt de 2 . Eu și ...

Bună ziua , am doi copii unul de 4 și celălalt de 2 . Eu și fostul concubin ne-am despărțit ,iar eu vrea sa plec cu copii in străinătate pentru a mă duce la munca , insa Tatăl nu vrea sa îmi de-a procura decat pentru cel de 4 ani pentrul cel mic nu vrea spunandu-mi că cel mai ok ar fi să crească la el .
Întrebarea mea este legal se poate face ceva în legătură cu procura ?
Buna ziua!
Va puteti adresa instantei pentru o actiune de suplinire consimtamânt!

Marynussh a scris:

Bună ziua , am doi copii unul de 4 și celălalt de 2 . Eu și fostul concubin ne-am despărțit ,iar eu vrea sa plec cu copii in străinătate pentru a mă duce la munca , insa Tatăl nu vrea sa îmi de-a procura decat pentru cel de 4 ani pentrul cel mic nu vrea spunandu-mi că cel mai ok ar fi să crească la el .
Întrebarea mea este legal se poate face ceva în legătură cu procura ?

Bună ziua! Asa cum vi s-a spus, puteți sa solicitati instantei pronuntarea unei hotarari prin care aceasta să suplineasca acordul tatalui minorului. Totuși, instanța de tutelă poate dispune contrar voinței părintelui numai atunci când refuzul acestuia la exprimarea consimțământului este unul abuziv și contrar interesului superior al minorului. Prin urmare, instanta va analiza circumstantele si imprejurarile obiective din situatia dumneavoastra.
M Anda, utilizator
De vreme ce doriți să plecați cu copiii în străinătate, adică să vă mutația acolo împreună cu ei, trebuie să formulați o acțiune ce are ca obiect: exercitarea autorității părintești; stabilirea locuinței copilului la dvs, în străinătate; precum și obligarea tatălui la plata pensiei de întreținere.
Trebuie să dovediți că aveți condiții materiale și morale pentru creșterea copiilor în străinătate.