avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua , am doi copii unul de 4 și celălalt de 2 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua , am doi copii unul de 4 și celălalt de 2 . Eu și ...

Bună ziua , am doi copii unul de 4 și celălalt de 2 . Eu și fostul concubin ne-am despărțit ,iar eu vrea sa plec cu copii in străinătate pentru a mă duce la munca , insa Tatăl nu vrea sa îmi de-a procura decat pentru cel de 4 ani pentrul cel mic nu vrea spunandu-mi că cel mai ok ar fi să crească la el .
Întrebarea mea este legal se poate face ceva în legătură cu procura ?
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 21:22, 26 Mai 2021
Buna ziua!
Va puteti adresa instantei pentru o actiune de suplinire consimtamânt!

Marynussh a scris:

Bună ziua , am doi copii unul de 4 și celălalt de 2 . Eu și fostul concubin ne-am despărțit ,iar eu vrea sa plec cu copii in străinătate pentru a mă duce la munca , insa Tatăl nu vrea sa îmi de-a procura decat pentru cel de 4 ani pentrul cel mic nu vrea spunandu-mi că cel mai ok ar fi să crească la el .
Întrebarea mea este legal se poate face ceva în legătură cu procura ?

Bună ziua! Asa cum vi s-a spus, puteți sa solicitati instantei pronuntarea unei hotarari prin care aceasta să suplineasca acordul tatalui minorului. Totuși, instanța de tutelă poate dispune contrar voinței părintelui numai atunci când refuzul acestuia la exprimarea consimțământului este unul abuziv și contrar interesului superior al minorului. Prin urmare, instanta va analiza circumstantele si imprejurarile obiective din situatia dumneavoastra.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Mai 2021
M Anda, utilizator
De vreme ce doriți să plecați cu copiii în străinătate, adică să vă mutația acolo împreună cu ei, trebuie să formulați o acțiune ce are ca obiect: exercitarea autorității părintești; stabilirea locuinței copilului la dvs, în străinătate; precum și obligarea tatălui la plata pensiei de întreținere.
Trebuie să dovediți că aveți condiții materiale și morale pentru creșterea copiilor în străinătate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suplinire consimtamant parinte lolo0112 lolo0112 Buna ziua. Pentru obtinerea unei hotarari judecatoresti care sa suplineasca acordul celuilalt parinte pentru iesirea temporara din tara a minorului, pe ... (vezi toată discuția)
Iesirea minorului din tara Hainaru Hainaru Buna ziua.Daca mie mi sa incredintat minorul in urma divortului ,mai am nevoie de acordul tatalui de a scoate minorul din tara ? (vezi toată discuția)
Custodie copii minori andreea1184 andreea1184 Daca tatal este plecat din tara si eu la randul meu vreau sa plec sa ma stabilesc cu copii in afara tarii cum pot proceda?Am vreo sansa daca actionez in ... (vezi toată discuția)