Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, Am absolvit facultatea de chimie in cadrul ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, Am absolvit facultatea de chimie in cadrul Univ. Bucuresti ...

Buna ziua,

Am absolvit facultatea de chimie in cadrul Univ. Bucuresti (sunt chimist). In urma absolvirii unui curs ssm de 80 de ore, pot obtine diploma de specialist cu nivet superior sau cu nivel mediu?

Multumesc!
Diploma de absolvire curs de 80 de ore va permite sa prestati activitate de lucrator cu activitati de prevenire si protectie in domeniul ssm de nivel mediu.
Vedeti HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-Art. 47 Nivelurile de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca, necesare pentru dobandirea
capacitatilor si aptitudinilor corespunzatoare efectuarii activitatilor de prevenire si protectie, sunt urmatoarele:
a) Abrogat
b) nivel mediu;
c) nivel superior.
-Art. 49 (1) Cerintele minime de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca corespunzatoare nivelului
mediu sunt:
a) studii in invatamantul liceal filiera teoretica in profil real sau filiera tehnologica in profil tehnic;
b) curs in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu continut minim conform celui prevazut in anexa nr. 6 lit. B, cu o durata de cel putin 80 de ore.
(2) Nivelul mediu prevazut la alin. (1) se atesta prin diploma de studii si certificatul de absolvire a cursului prevazut
la alin. (1) lit. b).
deci daca nu am studii ingineresti nu pot fi specialist de nivel superior, ci doar de nivel mediu?
Florina LD, utilizator
Pentru nivel superior aveti nevoie de curs de 180 de ore sau masterat in domeniul ssm. Vedeti art. 50 din HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare
-Art. 50 (1) Cerintele minime de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca corespunzatoare nivelului
superior, care trebuie indeplinite in mod cumulativ, sunt urmatoarele:
a) absolvirea, in domeniile fundamentale: stiinte ingineresti, stiinte agricole si silvice, cu diploma de licenta sau echivalenta, a ciclului I de studii universitare, studii universitare de licenta, ori a studiilor universitare de lunga durata sau absolvirea cu diploma de absolvire a studiilor universitare de scurta durata;
b) curs in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu continut minim conform celui prevazut in anexa nr. 6 lit. B, cu o durata de cel putin 80 de ore;
c) absolvirea cu diploma sau certificat de absolvire, dupa caz, a unui program de invatamant postuniversitar in
domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu o durata de cel putin 180 de ore.
(2) Indeplinirea cerintelor prevazute la alin. (1) se atesta prin diploma de studii si certificatele de absolvire a cursurilor prevazute la alin. (1) lit. b) si c).
(3) Cerinta minima prevazuta la alin. (1) lit. b) si c) este considerata indeplinita si in situatia in care persoana a obtinut o diploma de master sau doctorat in domeniul securitatii si sanatatii in munca.