Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vinzare parti sociale la un srl sau cesiunea acestora
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vinzare parti sociale la un srl sau cesiunea acestora

Partile sociale la un srl pot fi vindute sau cesionatee la simpla negociere a partilor,fiint doar un act comercial simplu cu mentiunea autentificarii actului.
Aceasta operatiune poate fi sau nu restrictionata , daca da de cine si cum ? (se mentioneaza ca actoinarii sunt in acord cu operatiunea)
I
Este intradevar un act comercial, se retine si se vireaza impozit pe profitul realizat din cesionarea partilor sociale.
Pentru a fi opozabil tertilor...si pentru a-si produce efectele si fata de acestia ( terti) actul de cesiune trebuie inregistrat la Oficiul Registrului Comertului unde este inregistrata societatea ale carei parti sociale se cesioneaza.
Nu e nevoie de contract autentic.