Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt, dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt, dosar penal

Am furat dintr-un magazin produse in valoare de 200 de lei, si nu am fost prins. Apoi am mai venit peste 3 saptamani sa fur de 180 de lei si m-au prins pe camere ca am furat de doua ori. A venit politia, am recunoscut,m au dus la sectie si am semnat procesul verbal si mi-au zis ca ma cheama ei pt declaratie. am achitat prejudiciul, insa nu stiu ce se va intampla mai tarziu. Sunt minor, 17 ani. Ce se poate intampla? Se face cazier? Cum pot sterge cazierul? Dupa cat timp?
stefanmarius12, utilizator
Bună dimineața. Contactați un avocat să vă ajute, e important. Ați putea scăpa de dosar în urmărire penală. Altfel, se poate dispune o măsură educativă.
Se poate sa scap de cazier in vreun fel?

Avocat Sebastian Murariu a scris:

Bună dimineața. Contactați un avocat să vă ajute, e important. Ați putea scăpa de dosar în urmărire penală. Altfel, se poate dispune o măsură educativă.