Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua ! Am urmatoarea speta la care va solicit ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua ! Am urmatoarea speta la care va solicit ajutorul. ...

Buna ziua !

Am urmatoarea speta la care va solicit ajutorul.
Se necesita obtinerea autorizatiei ISU pentru un obiectiv de investitii in functiune.
Am incheiat un contract de prestari servicii pt elaborare documentatie pt obtinere autorizatie ISU
iar documentatia intocmita de proiectant (la faza releveu si DTAC) care a fost verificata la cerintele Ci si Cc a fost depusa la ISU, in baza careia s-a obtinut avizul de securitate la incendiu, in care era precizat faptul ca autorizatia va fi obtinuta numai dupa receptionarea lucrarilor care trebuie efectuate inainte de efectuarea acestor lucrari, mai este necesara intocmirea unei alte documentatii, obtinere de avize, samd, sau cum se procedeaza?
Va multumesc anticipat pt raspuns !
Inteleg ca la receptie s-au identificat/ nominalizat lurari neefectuate/ care trebuie sa fie definitivate. Ulterior se completeaza actul de receptie.
Daca lucrarile efectuate aduc modificari documentatiei initiale, trebuie refacuta documentatia de catre proiectant si redepusa la ISU pentru obtinere autorizatie.
Nu, momentan am primit doar avizul isu, in care era precizat ca autorizatia o putem solicita dupa receptia lucrărilor si înainte de darea in folosinta a obiectivului de investitii. Receptia inca nu a avut loc, pt ca intai ar trebui identificate lucrarile care trebuie executate. Probabil in proiectul tehnic se detaliază...
Fiind vorba despre un obiect de investitii existent, proiectantul a întocmit documentația pt obtinerea avizului care a fost verificată la cerinta Cc si Ci si depusa la isu, in baza careia s-a obtinut avizul.
Care ar fi pasul urmator?
Ce avize mai trebuie obtinute, pt ca nu am vazut ca ar exista certificat de urbanism?
Va multumesc anticipat pt raspuns !
larevedere, utilizator
Trebuie obtinuta autorizatie de ctie. si certificat de urbanism de la primarie, efectuate lucrarile, facuta receptia finala si solicitata autorizatie ISU.