Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Destituirea din functia publica
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Destituirea din functia publica

Cum se poate solicita desfacerea contractului de munca al unui functionar public?
Este vorba de o femeie care in timpul orelor de servici se culca cu sotul meu si care la sfarsitul lunii isi ia salarul!! Exista vreo posibilitate de a solicita sa fie data afara?
Va multumesc
V. S.
mariana c a scris:
Este vorba de o femeie care in timpul orelor de servici se culca cu sotul meu si care la sfarsitul lunii isi ia salarul!! Exista vreo posibilitate de a solicita sa fie data afara?

Functionarul public poate fi eliberat sau destituit din functie in conditiile art. 99 sau art. 101 din Legea nr. 188/1999. Ceea ce scrieti mai sus nu constituie abatere disciplinara, cel putin nu in acceptiunea Legii nr. 188/1999.
Formulati o sesizare in atentia conducatorului institutiei publice.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
La art 101 se vorbeste de abateri disciplinare. ce este o abatere disciplinara? Sa lipseasca de la birou pt motive neintemeiate nu este o abatere disciplinara?
Multumesc
Abaterile disciplinare precum si modalitatile legale de desfacere a contractului de munca a functionarului public sunt reglementate de L.188/1999 (Statutul functionarului public modificata si completata) si de normele si regulile de ordine interioara ale fiecarei institutii.
Referitor strict la problema dvs., va sfatuiesc, cu toata condescendenta, sa incercati sa discutati mai intai cu sotul, sa fiti sigura de ceea ce afirmati si apoi sa incercati o rezolvare intre dvs. si sot. Ma indoiesc de faptul ca, odata ce acea femeie va fi data afara, vor inceta obligatoriu si relatiile ei cu sotul dvs. Cred deci, cu tarie, dincolo de aspectul intrinsec al faptelor, ca rezolvarea reala tine de alte aspecte decat cele disciplinare.
Daca totusi vreti sa faceti ceva pe latura disciplinara (desi nu inteleg de ce este mai vinovata femeia decat sotul dvs., iar nu amandoi in aceeasi masura, disciplinar vorbind, bineinteles) va trebui, pentru a putea determina luarea unor astfel de masuri (desi desfacerea contractului de munca nu este singura si nici obligatorie), sa fiti sigura de existenta unor probe si a faptului ca le puteti utiliza. Chiar si in raport cu conducerea institutiei, singura in drept sa ia si sa dispuna masurile disciplinare.
Articolul 7 punctele c) si d) vorbeste despre absenta nemotivata de la serviciu (ceea ce este cazul in situatia mea). Am dovezi, nu stiu in ce masura sunt utilizabile. Care ar fi dovezile de care am nevoie din punct de vedere juridic?
Multumesc
Un detectiv privat care o urmareste poate depune marturie?
Multumesc