Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, In ce conditii poate fi refuzat concediul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, In ce conditii poate fi refuzat concediul legal de ...

Buna ziua,

In ce conditii poate fi refuzat concediul legal de odihna?
Doresc sa cer 2 saptamani concediu de odihna in conditiile in care am dreptul la 21 zile lucratoare anul acesta si nu le-am efectuat
Doresc pentru o problema de sanatate-pentru o fertilizare in vitro
Sefa mea nu imi aproba pentru ca mai este o colega in concediu in acelasi timp si nu avem inlocuitor
Totodata mi se cere sa aman procedura, care pentru mine inseamna sansa de a avea un copil
Cat de legala este aceasta situatie?
Ce pot face?
Pot fi data afara?
1. Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari individuale stabilite de angajator cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale.

Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

O situatie de refuz, ar putea fi lipsa programarii CO in acea perioada.

2. La nivel de angajator sunt stabilite situatiile in care se poate refuza acordarea CO programat ?
Exista prevazuta obligativitatea inlocuitorului (desi practica majoritara uzitata este in acest sens, in unele reg.interne am intalnit o astfel de mentiune )?

3. Neacordarea zilelor de CO salariului poate face obiectul unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul social.

Incalcarea dreptului la concediu de odihna anual si neacordarea acestuia poate atrage si raspunderea patrimoniala a angajatorului in conditiile art. 253 alin. (1) din Codul muncii, potrivit caruia angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.
o sa revin cu cateva detalii
doresc acest concediu poentru o fertilizare in vitro
am anuntat firma din luna martie, dar deoarece trebuie sa merg in Grecia si acolo era carantina am amanat
Apoi am mai amanat o luna deoarece nu mi-a permis sanatatea
pentru fertilizare in vitro nu poti da niciodata o data exacta, depinde de anumite teste hormonale
Poate sunt eu absurda, dar nu mi se pare nromal sa mi se ceara sa renunt la a deveni mama pentru ca nu am colega sa ma inlocuiasca sau pentru ca pur si simplu nu se aproba concediul
Renunt la o viata pentru onoarea de a lucra in firma lor????????
Precizez ca am un salariu normal, mediu pentru jobul meu

Nu cunosc prea bine legislatia- este normal ce mi se intampla?
Totodata mi se cere sa aman procedura

Nu au cum sa va ceara asa ceva, dar concediul va trebui programat.
Ati verificat la nivel de angajator care este procedura de acordare a CO?
Este vorba de o procedura medicala.Nu puteți sa luați concediu Medical?