avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua, In Hotararea Comitetului National pentru ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua, In Hotararea Comitetului National pentru Situatii ...

Buna ziua,

In Hotararea Comitetului National pentru Situatii de Urgents nr 35 din 29.05.2021, art.2, par1, este mentionat "cetatenii straini si apatrizi care sosesc in Romania din tarile terte...". Ce inseamna "tari terte"? Exista o lista oficiala a acestor tari?
Ultima modificare: Vineri, 4 Iunie 2021
adissor, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:28, 4 Iunie 2021
Tarile UE si non UE, inseamna.

Vedeti si
[ link extern ]
Buna ziua, Multumesc pentru raspuns. Deci tara terta = orice tara care nu este Romania?
Corect , România nu intra in categoria tara terta in contextul actului normativ mentionat.
Ultima modificare: Vineri, 4 Iunie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

[covid - tari terte] buna ziua, as avea o intrebare, autoritățile au stabilit condiții ... RamonaBG RamonaBG Buna ziua, As avea o intrebare, autoritățile au stabilit condiții pentru strănii care vin în România din state terţe, indiferent de lista pe care ... (vezi toată discuția)
Mai este valabil punctul 9 din hotărârea de guvern cu privirea ... Puiu cosmin Puiu cosmin Mai este valabil punctul 9 din hotărârea de guvern cu privirea la excepție de a intra in carantina la intoarcerea in romania ? (vezi toată discuția)
Regimul juridic al strainilor IoanaStan IoanaStan Am si eu o dilema juridica.Ce raspuns as putea da urmatoarei situatii? \\"Sunt cetatean iranian, am venit in Romania in vacanta; ce regim juridic mi se ... (vezi toată discuția)