Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua, In Hotararea Comitetului National pentru ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua, In Hotararea Comitetului National pentru Situatii ...

Buna ziua,

In Hotararea Comitetului National pentru Situatii de Urgents nr 35 din 29.05.2021, art.2, par1, este mentionat "cetatenii straini si apatrizi care sosesc in Romania din tarile terte...". Ce inseamna "tari terte"? Exista o lista oficiala a acestor tari?
adissor, utilizator
Tarile UE si non UE, inseamna.

Vedeti si
[ link extern ]
Buna ziua, Multumesc pentru raspuns. Deci tara terta = orice tara care nu este Romania?
Corect , România nu intra in categoria tara terta in contextul actului normativ mentionat.
Cornel Vasile, Consilier juridic