Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Asigurarile de sanatate si cele sociale pot fi ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Asigurarile de sanatate si cele sociale pot fi deductibile?

Buna ziua ! Daca eu ca si intreprindere individuala pe prestari servicii instalatii , fara angajati , imi platesc asigurarile de sanatate si cele sociale , de ce acestea nu pot fi deductibile ? Doar le platesc tot la stat .
george-neagu, moderator
Doar asigurarile sociale pentru pensie sunt deductibile.
Cu respect , dar inspectorul meu de la ANAF zice ca asigurarile sociale , pentru pensii , sunt platite pe CNP si nu pot fi deduse .
Este o rubrica speciala in declaratia unica. Deci nu o treceti in registrul jurnal de incasari si plati.
Deci nu se deduce suma respectiva , ba mai mult , se aduna la total si dupa ce i-am platit tot la buget , mai platesc si impozit pe profit , nu ?
Tocmai ca se deduce. Din venitul brut se scad cheltuielile celelalte si contributia de asigurari sociale si se impoziteaza ce ramane.