Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna dimineata. Am o intrebare legata de ordinea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna dimineata. Am o intrebare legata de ordinea mostenirii. ...

Buna dimineata. Am o intrebare legata de ordinea mostenirii.

Daca o persoana are doi copii (A) si (B). Copilul A are la randul lui un copil (AA), dar copilul (A) nu mai este in viata.
Care este ordinea mostenirii? Nepotul AA, are aceleasi drepturi ca si copilul B? Sau nepotul AA poate sa mosteneasca abia dupa ce copilul B refuza mostenirea?

Multumesc.
Buna ziua

AA va urca la mostenire in locul tatalui sau A.
Deci mmostenirea se imparte egal intre AA si B.