avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna dimineata. Am o intrebare legata de ordinea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna dimineata. Am o intrebare legata de ordinea mostenirii. ...

Buna dimineata. Am o intrebare legata de ordinea mostenirii.

Daca o persoana are doi copii (A) si (B). Copilul A are la randul lui un copil (AA), dar copilul (A) nu mai este in viata.
Care este ordinea mostenirii? Nepotul AA, are aceleasi drepturi ca si copilul B? Sau nepotul AA poate sa mosteneasca abia dupa ce copilul B refuza mostenirea?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 11:28, 5 Iunie 2021
Buna ziua

AA va urca la mostenire in locul tatalui sau A.
Deci mmostenirea se imparte egal intre AA si B.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema mostenire DrThrax2010 DrThrax2010 am si eu o intrebare legata de o mostenire, bunica mea are mostenire un teren de 4166, care ea a avut 2 copii adica tata si unchiu, care ei au murit inaintea ... (vezi toată discuția)
Drept la mostenire sagitt sagitt Buna ziua, revin la acest forum intrucat sete foarte interesant. Vreau sa aflu daca nepoata mea are derpt la mostenire. Situatia sta in felul urmator: Matusa ... (vezi toată discuția)
Sucesiune-mostenire. GMarin GMarin Buna ziua, Doresc o lamurire privind impartirea unei mosteniri. Am sa incerc sa fiu cit mai concis si explicit. Schema ar fi: Parinti care au 2 copii si ... (vezi toată discuția)