Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita fără citație.
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita fără citație.

Executare silita fără somatie

Salutare, mi am cautat numele în portal și am observat ca sunt 3 dosare de executare pe numele meu. Nu am fost citat pentru acestea și prin urmare dreptul meu de a depune contestație nu a existat. Executarea silita a fost deja admisa de instanta în toate cele 3 dosare.

Se poate anula executarea pe baza asta?
Încuviințarea executării silite se judeca fără citarea părților.Termenul de contestație va curge de la data cand executorul va comunica măsura luată,somatie,poprire executate silită imobiliara etc.
Nu. Ce s-a cerut si a admis instanta e incuviintarea executarii silite, cand va veti trezi executat silit, puteti depune contestatie, aveti 15 zile, numai ca trebuuie sa gasiti si motive, ca nu ati fost citat daca exista titluri executorii in speta, nu emotiv de contestatie, incuviintarea se judecata in camera de consiliu fara citarea partilor.
Contestatia o depuneti in termen de 15 zile de la data la care luati la cunostinta de executare.