Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Am achizitionat de curand o uscatorie. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Am achizitionat de curand o uscatorie. Problema e ...

Buna ziua. Am achizitionat de curand o uscatorie. Problema e ca nu am racordare la apa si canalizare. Iar conductele de apa si canalizare nu trec prin perete comun. Blocul este un bloc de apartamente iar proprietarii si-u vandut dreptul asupra uscatoriei. In aceasta situatie, ca proprietar al uscatoriei, cum pot avea acces la canalizare si apa daca coloanele de apa si canalizare nu trec prin dreptul uscatoriei. STIM CA IN ORICE CONTRACT SRIE CARE A X COTA PARTE DIN toate bunurile care alcatuiesc acel imobil-bloc. Cum as putea sa imi fac legatura/conexiunea la apa si canalizare? Multumesc. Unul sau 2 proprietari ai blocului, nu vor sa-si dea acordul pentru racordul la canalizare .
Probabil ca veti ajunge la proces daca nu o veti rezolva amiabil.
Ar fi bine sa mergeti sa vedeti ce va zic si cei de la apa si canalizare.
Ce este consemnat in contractul de vanzare cumparare privitor la spatiul achizitionat care este destinatia acestuia?
Daca ati achizitionat spatiu parte comuna este necesar sa desfasurati procedura pentru schimbare destinatie spatiu
Spatiu e denumit in continuare USCATORIE, a fost vândut de către toți locatarii blocului unui singur proprietar care mi l-am înstrăinat mie. Pentru spațiul respectiv sunt singurul proprietar. In contract scrie că am drept la părțile comune: canalizare, apa, etc. Doar că coloanele de apă și canalizare nu trec prin pereții comuni ai spațiului USCATORIEI. Totodată întreținerea este calculata la fel că la un apartament. In scara blocului sunt doar apartamente (20 la număr) și uscatoria

ynocentta a scris:

Ce este consemnat in contractul de vanzare cumparare privitor la spatiul achizitionat care este destinatia acestuia?
Daca ati achizitionat spatiu parte comuna este necesar sa desfasurati procedura pentru schimbare destinatie spatiu

Pai aveti ce ati cumparat:uscatorie.Nu stiati ce cumparati.Pentru a schimba destinatia este mai complicat.Va trebuie aprobari. si proiect pentru apa canal.Nu puteti face modificari asa simplu.
Asa, și nu orice proprietate a unui bloc are și drept la scara, ușă bloc intrare, conducte apa, canalizare, beci , acoperiș, pod, etc. Uscatoria de baie construita, robinet dus, robinet chiuveta baie , robinet chiuveta bucătărie/camera și 2 apometre - apa caldă și apa rece. Astea făcute în urmă cu aproximativ 10 - 12 ani. Este amenajata că o garsoniera încă chiar are tras prin pereți conducte de la apa și scurgerea de apă de la chiuvete, are până și vas de wc instalat.... Iar în urma cu vreo 9 ani a locuit cineva cu chirie....

mitabiciclista a scris:

Pai aveti ce ati cumparat:uscatorie.Nu stiati ce cumparati.Pentru a schimba destinatia este mai complicat.Va trebuie aprobari. si proiect pentru apa canal.Nu puteti face modificari asa simplu.