avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În cazul in care o persoana vine la munca si dupa 1 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În cazul in care o persoana vine la munca si dupa 1 ora invoca ...

În cazul in care o persoana vine la munca si dupa 1 ora invoca motive personale sau medicale si doreste sa plece, cum este pontat? In contractul colectiv de munca este stipulat ca nu se poate invoi mai mult de 4 ore /zi. Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:27, 7 Iunie 2021
Cam greu de dat raspunsul , mai ales ca are 3 ore descoperite .... o posibilitate ar fi recuperarea acelor ore in alte zile dupa program ....
Are 7 ore descoperite deoarece a venit doar 1 ora la program (nu i se poate acorda nici invoire de 7 ore).
Este legal sa fie trecuta nemotivata cu posibilitate de recuperare?

Cornel Vasile a scris:

Cam greu de dat raspunsul , mai ales ca are 3 ore descoperite .... o posibilitate ar fi recuperarea acelor ore in alte zile dupa program ....

I se pot acorda 4 ore invoire ... asa ati mentionat in mesajul initial ....deci raman 3 ore descoperite ...o solutie ar fi cerere de CO sau de CFP pentru toata ziua, daca nu exista sistem electronic de pontare/condica de prezenta pentru semnare.

obs.
Nu mai citati raspunsurile. Apasati direct RASPUNDE.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pontaj + salariu ContSters60781 ContSters60781 In ciuda faptului ca sunt atat de multe discutii pe aceasta tema, tot nu imi este clar. Nici o retinere salariala nu se poate face fara intreaga procedura a ... (vezi toată discuția)
Important mariacrisss mariacrisss Buna ziua Sunt pensionar invaliditate gr.3 și va rog frumos sa mi spuneți daca ai contract de munca cu 4 ore si ntr o zi stai doar 2 ore la serviciu se ... (vezi toată discuția)
C.i.m padicam padicam Buna ziua! Am facut si trimis c.i.m la un nou angajat,dar in prima saptamana nu a putut veni la servici ca a fost nevoit sa se duca la fostul loc de munca inca ... (vezi toată discuția)