Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul individual de muncă poate înceta fără ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul individual de muncă poate înceta fără preaviz ...

Contractul individual de muncă poate înceta fără preaviz în cazul în care angajatorul pune sănătatea în pericol angajatului?

Prietena mea a contactat o alergie destul de urâtă, iar angajatorul nu a luat măsurile necesare pentru a rezolva problema.

Daca da, cum ar trebui procedat?
1. Art. 81 din Codul Muncii:
.....
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

La art.40 alin.2 C.mun. sunt prevazute anumite obligatii ale angajatorului , si anume:
....
b) sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;
....

Art. 175 C.mun.
(1) Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.
....

In speta, incalcarea obligatiilor de mai sus de catre angajator indreptateste salariatul sa demisioneze fara preaviz.

2. Model demisia fara preaviz

Domnule Director/Administrator

Subsemnatul/a ................................................., angajat/a in functia de………… in cadrul societatii ...............prin prezenta va aduc la cunostinta ca doresc incetarea contractului meu de munca, nr………….din data zz/ll/aa, incepand cu data de ..........., in baza art. 81 alin.8 din Codul muncii - Legea 53/2003 modificata si completata, prin demisie fara preaviz , pentru urmatoarele motive : ............

Va multumesc!

Data:

3. Aveti dreptul de a nu motiva demisia.