Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, In cazul in care, intr-o microitreprindere ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, In cazul in care, intr-o microitreprindere se doreste ...

Buna ziua, In cazul in care, intr-o microitreprindere se doreste testarea alcoolemiei, prin sondaj, ce cadru legislativ avem, astfel incat angajatii sa nu refuze testarea?
Mentionez ca societatea in cauza are 5 angajati. Care ar fi procedura?

Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Am dori sa gasim o solutie prin care sa testam angajatii si apoi sa le aplicam masurile disciplinare care se regasesc in Regulamentul Intern, Regulament cu care angajatii au fost de acord si l-au semnat.
Cum putem aplica , cu cadru legislativ, procedura de testare?
~ Conținut șters la cerere ~
Codul Muncii l-am studiat, nu prevede expres aceasta posibilitate. Nici o alta lege nu explica concret.
Din acest motiv am deschis acest topic.
Practic la societatile mari, se instituie o comisie si conform regulamentului intern se urmeaza o procedura concreta.
La societatile mici in schimb, se semneaza un regulament intern, prin care administratorul are dreptul impreuna cu un martor sa testeze persoana in cauza.
Data fiind situatia ma intereseaza un text de lege in acest sens.
Codul muncii, art. 39 alin 2 :
Articolul 39
(2) Salariatului îi revin, în principal, următoarele obligații:
a) obligația de a realiza norma de muncă sau, după caz, de a îndeplini atribuțiile ce îi revin conform fișei postului;
b) obligația de a respecta disciplina muncii;
c) obligația de a respecta prevederile cuprinse în regulamentul intern, în contractul colectiv de muncă aplicabil, precum și în contractul individual de muncă;

d) obligația de fidelitate față de angajator în executarea atribuțiilor de serviciu;
e) obligația de a respecta măsurile de securitate și sănătate a muncii în unitate;
f) obligația de a respecta secretul de serviciu;
g) alte obligații prevăzute de lege sau de contractele colective de muncă aplicabile.

Trebuie sa aveti un regulament intern in care prevedeti faptul ca este interzis consumul de alcool la locul de munca si ca acest lucru se va verifica periodic. Stabiliti masurile disciplinare si gata.
latka, moderator