Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Mai exista termen de prescripție după ce s-a ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Mai exista termen de prescripție după ce s-a încuviințat executarea silita?

Mai exista termen de prescripție după ce s-a încuviințat executarea silita în cazul creditelor bancare?

Salut, va rog sa ma lămuriți cu o chestiune. Din câte înțeleg exista un termen de prescripție de 3 ani la creditele bancare unde încă nu s a început executarea silita, avem acest termen și în cazul în care a început?

Am 3 dosare de executare in care instanta a încuviințat executarea silita. Sa presupunem ca timp de 3 ani nu mai fac nici o plata către aceste credite (în alte cuvinte, timp de 3 ani rămân fără venituri) atunci se anulează automat executarea sau pot fi urmărit toată viata?
prescriptia asta nu are legatuira cu ce faceti dvs, ci cu ce face creditorul, daca el insista in executare, puteti sa va perpeliti in gasirea unor solutii, ca e degeaba, candva tot va agata.
Are legătură și cu ce fac eu nu? Adică dacă fac plăti către acest creditor atunci se prelungește termenul de prescripție.

Deci sa înțeleg ca în lumea reala creditele nu prea ajung sa se prescrie
ba ajung, dar in cazul in care creditorul doarme pe el, nu e cazul dvs daca s-a obtinut in termen incutiintare pt executarea silita.