Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cat timp am lucrat sotia am avut ca ,coasigurat.acum ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cat timp am lucrat sotia am avut ca ,coasigurat.acum am iesit ...

cat timp am lucrat sotia am avut ca ,coasigurat.acum am iesit la pensie sotia poate beneficia de acest privilegiu ?daca nu ce trebuie facut ca sa benificieze de asigurare ?
Sotia poate fi coasigurata in continuare , chiar daca ati iesit la pensie.

Se va depune la Casa de Asigurari de Sanatate , pentru soțul, soția și părinții aflați în întreținerea unei persoane asigurate : act de identitate valabil la data solicitării, original și copie, documente care să ateste relația de rudenie sau căsătoria cu persoana asigurată, declarație pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri proprii, precum și o declarație pe propria răspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declară că are în întreținere persoana respectivă.