Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua, in aprilie 24 dimineata, am sunat la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua, in aprilie 24 dimineata, am sunat la Politie, sa ...

Bună ziua, in aprilie 24 dimineata, am sunat la Politie, sa reclam un furt din locuință. Mi s-a furat un telefon nou, un laptop, o consolă DJ si foarte multe cosmetice. Menționez ca pe toate am documente cu seriile aferente.
Pe strada pe care locuiesc sunt camere video la foarte multe case, am reusit sa obținem de la un proprietar o filmare, de la firma de telefonie nu au vrut sa imi urmărească telefonu, pe motiv ca doar Poliția poate.
Am fost la Parchet sa vorbesc cu cineva de-acolo, sa ma lamureasca si pe mine ce se întâmplă cu acel dosar, la care nici macar numarul nu mi s-a spus,însă foarte elegant m-a trimis la plimbare, sa le trimit mail, dacă vreau sa știu ceva. Consider ca in condițiile date, cu tot ce s-a furat, era foarte simplu de aflat unde e telefonul in primele ore dupa furt.
Pot sa acuz pe cineva de tergiversarea anchetei?
Mulțumesc.
Eu sper ca organul.de anchetă penala sa își fi făcut în treaba în timp util.
In cazurile mele de acest fel exista multa celeritate dar și abordez de la inceput problematica cu atenție.
Aveti dreptul.de a apela la avocat ca sa va studieze dosarul în mod profesionist ori sa îl studiați și dvs.

Hotul ar fi trebuit sa fie prins destul.de repede daca nu este un hot profesionist experimentat.

Exista și hoți foarte bine pregătiți infracțional și în astfel.de cazuri pot apărea probleme pentru organele judiciare.

Daca ar fi fost prins autorul faptei, in mod normal, politia v-ar fi anunțat.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat