avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua, in aprilie 24 dimineata, am sunat la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua, in aprilie 24 dimineata, am sunat la Politie, sa ...

Bună ziua, in aprilie 24 dimineata, am sunat la Politie, sa reclam un furt din locuință. Mi s-a furat un telefon nou, un laptop, o consolă DJ si foarte multe cosmetice. Menționez ca pe toate am documente cu seriile aferente.
Pe strada pe care locuiesc sunt camere video la foarte multe case, am reusit sa obținem de la un proprietar o filmare, de la firma de telefonie nu au vrut sa imi urmărească telefonu, pe motiv ca doar Poliția poate.
Am fost la Parchet sa vorbesc cu cineva de-acolo, sa ma lamureasca si pe mine ce se întâmplă cu acel dosar, la care nici macar numarul nu mi s-a spus,însă foarte elegant m-a trimis la plimbare, sa le trimit mail, dacă vreau sa știu ceva. Consider ca in condițiile date, cu tot ce s-a furat, era foarte simplu de aflat unde e telefonul in primele ore dupa furt.
Pot sa acuz pe cineva de tergiversarea anchetei?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:30, 11 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu sper ca organul.de anchetă penala sa își fi făcut în treaba în timp util.
In cazurile mele de acest fel exista multa celeritate dar și abordez de la inceput problematica cu atenție.
Aveti dreptul.de a apela la avocat ca sa va studieze dosarul în mod profesionist ori sa îl studiați și dvs.

Hotul ar fi trebuit sa fie prins destul.de repede daca nu este un hot profesionist experimentat.

Exista și hoți foarte bine pregătiți infracțional și în astfel.de cazuri pot apărea probleme pentru organele judiciare.

Daca ar fi fost prins autorul faptei, in mod normal, politia v-ar fi anunțat.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
Ultima modificare: Vineri, 11 Iunie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. dupa 25 de ani de casatorie vreau sa divortez. motive: ... Doina000 Doina000 Buna ziua. Dupa 25 de ani de casatorie vreau sa divortez. Motive: violente fizice,verbale,abuzuri emotionale repetete asupra mea si a celor doi copii,de 20 ani ... (vezi toată discuția)
Spargere de locuinta cu locatarul acasa utilizator_2015_05_04 utilizator_2015_05_04 Salut, Acum cateva luni mi-a fost sparta locuinta in jurul pranzului, in timp ce un membru al familiei dormea. Am apelat serviciul de urgenta, si au venit ... (vezi toată discuția)
Furt de telefon si cat de scump se poate plati un moment de slabiciune?! v3CynU v3CynU Buna ziua! Aseara in jurul orelor 2.00 AM am intrat in incinta unui cazino ,cu gandul de a juca la pacanele!Zis si facut,am jucat am jucat,pana cand pe masuta ... (vezi toată discuția)