Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitionare apartament nou, direct de la ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitionare apartament nou, direct de la dezvoltator.

Buna ziua,

Sunt in curs de achizitiona un apartament nou, direct de la dezvoltator. M-am lovit de problema tva-ului.
Sunt la prima proprietate, apartamentul are 68 mp utili, pretul stabilit in promisiunea de vanzare cumparare (semnata in urma cu apr. 2 ani) este de 94.000 euro+tva 5%.
Dezvoltatorul ne-a informat ca trebuie sa achitam tva 19% pentru ca depasim pretul de 450.000 lei conform legii.
Banca ne-a informat ca tva-ul este 5% conform promisiune din motivele: proprietate mai mica de 120 mp si sunt la prima proprietate.
Care este valoarea tva-ului in cazul in care pretul depaseste 450.000 lei?

Multumesc mult!
george-neagu, moderator
19%. Conteaza pretul la momentul livrarii. Acum 94.000 x 4,9202 = 462.499 lei.