avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitionare apartament nou, direct de la ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitionare apartament nou, direct de la dezvoltator.

Buna ziua,

Sunt in curs de achizitiona un apartament nou, direct de la dezvoltator. M-am lovit de problema tva-ului.
Sunt la prima proprietate, apartamentul are 68 mp utili, pretul stabilit in promisiunea de vanzare cumparare (semnata in urma cu apr. 2 ani) este de 94.000 euro+tva 5%.
Dezvoltatorul ne-a informat ca trebuie sa achitam tva 19% pentru ca depasim pretul de 450.000 lei conform legii.
Banca ne-a informat ca tva-ul este 5% conform promisiune din motivele: proprietate mai mica de 120 mp si sunt la prima proprietate.
Care este valoarea tva-ului in cazul in care pretul depaseste 450.000 lei?

Multumesc mult!
Ultima modificare: Vineri, 11 Iunie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:44, 11 Iunie 2021
19%. Conteaza pretul la momentul livrarii. Acum 94.000 x 4,9202 = 462.499 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva cumparare apartament 2022-2023 - 5% sau 19% migacio migacio Buna ziua. Am o intrebare legata de imobiliare si noul cod fiscal (aplicabil de la 1 ianuarie 2023). Am urmatorul scenariu: -in 2018 s-a achizitionat un ... (vezi toată discuția)
Facturare vanzare apartament phonetastic phonetastic Un dezvoltator imobiliar a incheiat un antecontract cu o persoana fizica pt vanzarea unui apartament cu cota de TVA 5% , in conditiile in care suprafata utila ... (vezi toată discuția)
Tva 5% LDMUNTEANU LDMUNTEANU Buna ziua, doresc sa achizitionez o casa cu teren , 236 mp terenul, 120 mp utili constructia, pret 130000 EUR. Dezvoltatorul imi spune ca pretul include TVA ... (vezi toată discuția)