Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Se poate Caen 6920-contab.primara?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Se poate Caen 6920-contab.primara?

Buna ziua, va rog daca ma puteti ajuta in urmatoarea situatie: Se poate cu caen 6920 sa prestez doar servicii de contabilitate primara? Am vazut aici o discutie demult ca s-ar putea, daca se specifica asta pe CUI.
Sau daca se poate cu caen 7720? Am experienta din 2013, lucrez pana la bilant inclusiv, insa abia acum sunt anul 2 la facultatea de profil. Mai dureaza pana termin, apoi Ceccar... As vrea sa incep cu asta, deoarece am primit propuneri, oferte de job de la diferite firme in ultimii 2 ani, si evident ca fiind angajata 8 ore la o societate nu pot onora, din cauza timpului. Va multumesc din suflet pentru sfaturi si recomandari.
ElenaPopa2, utilizator
Cod CAEN 6920 Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta în domeniul fiscal
Aceasta clasa include:
-servicii de înregistrare a tranzactiilor comerciale pentru firme sau altii
-pregatirea sau auditul conturilor financiare
-examinarea conturilor si certificarea acuratetii lor
-servicii de întocmire a documentelor de impozitare pentru persoane fizice si firme
-activitati de consultanta si reprezentare a clientilor în fata organelor fiscale
Buna seara si multumesc.
Stiu ce include, insa nu sunt lamurita daca se poate cu acea exceptie scrisa la CUI.

Cornel Vasile a scris:

Cod CAEN 6920 Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta în domeniul fiscal
Aceasta clasa include:
-servicii de înregistrare a tranzactiilor comerciale pentru firme sau altii
-pregatirea sau auditul conturilor financiare
-examinarea conturilor si certificarea acuratetii lor
-servicii de întocmire a documentelor de impozitare pentru persoane fizice si firme
-activitati de consultanta si reprezentare a clientilor în fata organelor fiscale

Pe cui apare activitatea principala CAEN ...
Din cate stiu, se poate trece la codul CAEN inscris pe certificatul de inregistrare eliberat de Oficiul Registrului Comertului (ORC) sau la activitatile secundare in paranteza doar activitatea desfasurata, celelalte enumerate in descrierea codului CAEN respectiv neputandu-le desfasura din lipsa competentelor sau autorizarilor.

De exemplu, eu am consiliat persoane care si-au facut PFA punand in paranteza la activitate cod CAEN 6619 Activităţi auxiliare intermedierilor financiare, exclusiv activităţi de asigurări şi fonduri de pensii (consultanta acordare credite).
Va multumesc.