avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Se poate Caen 6920-contab.primara?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Se poate Caen 6920-contab.primara?

Buna ziua, va rog daca ma puteti ajuta in urmatoarea situatie: Se poate cu caen 6920 sa prestez doar servicii de contabilitate primara? Am vazut aici o discutie demult ca s-ar putea, daca se specifica asta pe CUI.
Sau daca se poate cu caen 7720? Am experienta din 2013, lucrez pana la bilant inclusiv, insa abia acum sunt anul 2 la facultatea de profil. Mai dureaza pana termin, apoi Ceccar... As vrea sa incep cu asta, deoarece am primit propuneri, oferte de job de la diferite firme in ultimii 2 ani, si evident ca fiind angajata 8 ore la o societate nu pot onora, din cauza timpului. Va multumesc din suflet pentru sfaturi si recomandari.
Ultima modificare: Vineri, 11 Iunie 2021
ElenaPopa2, utilizator
Cel mai recent răspuns: ElenaPopa2 , utilizator 16:44, 21 Iulie 2021
Cod CAEN 6920 Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta în domeniul fiscal
Aceasta clasa include:
-servicii de înregistrare a tranzactiilor comerciale pentru firme sau altii
-pregatirea sau auditul conturilor financiare
-examinarea conturilor si certificarea acuratetii lor
-servicii de întocmire a documentelor de impozitare pentru persoane fizice si firme
-activitati de consultanta si reprezentare a clientilor în fata organelor fiscale
Buna seara si multumesc.
Stiu ce include, insa nu sunt lamurita daca se poate cu acea exceptie scrisa la CUI.

Cornel Vasile a scris:

Cod CAEN 6920 Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta în domeniul fiscal
Aceasta clasa include:
-servicii de înregistrare a tranzactiilor comerciale pentru firme sau altii
-pregatirea sau auditul conturilor financiare
-examinarea conturilor si certificarea acuratetii lor
-servicii de întocmire a documentelor de impozitare pentru persoane fizice si firme
-activitati de consultanta si reprezentare a clientilor în fata organelor fiscale

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe cui apare activitatea principala CAEN ...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din cate stiu, se poate trece la codul CAEN inscris pe certificatul de inregistrare eliberat de Oficiul Registrului Comertului (ORC) sau la activitatile secundare in paranteza doar activitatea desfasurata, celelalte enumerate in descrierea codului CAEN respectiv neputandu-le desfasura din lipsa competentelor sau autorizarilor.

De exemplu, eu am consiliat persoane care si-au facut PFA punand in paranteza la activitate cod CAEN 6619 Activităţi auxiliare intermedierilor financiare, exclusiv activităţi de asigurări şi fonduri de pensii (consultanta acordare credite).
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Caen 741 - consultanta in afaceri ContSters83018 ContSters83018 cumva avand ca pricipal obiect de activitate, grupa 741, inseamna ca se pot efectua servcii de consultanta financiar bancara? daca nu, ce caen mi-ar ... (vezi toată discuția)
Caen 6619 consultanta viomag viomag buna ziua, detin din 2008 o societate cu codul caen 6619-activ aux.intermedierilor financiare.am contracte de colaborate cu mai multe banci (broker de ... (vezi toată discuția)
Servicii de contabilitate primara pe cod caen 6920 andoria andoria Buna ziua, Se poate folosi codul CAEN 6920 pentru a executa servicii de contabilitate primara, fara a fi membru CECCAR, in cadrul unui SRL? Este nevoie ... (vezi toată discuția)