Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda radar cu data gresita
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda radar cu data gresita

am primit astazi o amenda radar in valoare de 60 lei fiind hotarata sa merg maine sa o platesc, am vazut ca data era 06.01.2009 in loc de 06.01.2010.ce pot face in aceasta situatie,ca nu mai pot plati amenda de 60 lei in 48 ore.ce fac in aceasta situatie?#-o
karina0910, utilizator
Faceti plingere la judecatorie si procesul verbal de contraventie va fi anulat fara nici o problema
Avand in vedere ca greseala agentului constatator,face parte dintre erorile prev.de art.16/17 din OG nr.2/2001,care atrag nulitatea de drept a procesului verbal,formulati conestatie si invocati prevederile mentionate in sustinerea acesteia.
multumesc pt. sfat,dar e o problema;eu sunt din bucuresti iar amenda am primit-o intr-o comuna langa Tecuci.Unde fac contestatie?
Plangerea contraventionala este de competenta judecatoriei pe raza careia s-a savarsit contraventia.
N-as putea sa precizez exact instanta intrucat nu (mai) am habar unde este Tecuci.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Plangerea contraventionala este de competenta judecatoriei pe raza careia s-a savarsit contraventia, respectiv Judecatoria Locala Tecuci din jud. Galati si se trimite prin posta cu confirmare de primire in termen de 15 zile ,de la data primirii.
Succes!