Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Părinții mei au construit o casă în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Părinții mei au construit o casă în 1994 fără ...

Bună ziua!
Părinții mei au construit o casă în 1994 fără a avea acte pe teren. Terenul pe care se află casa este intro comună în Jud Neamț, este pe numele bunicii decedate a tatăl meu, mama tatălui meu e decedată și ea. Terenul are o suprafață de 630mp și au primit atunci un acord verbal din câte își aduc aminte că pot construii acolo. Menționez că au
avut toate actele necesare construcție: Schita casei și desenul de amplasament, Autorizație de construire, Certificat de urbanism, recepția făcută la primărie în anul 1994.
Pe autorizație ca amplasament este specificat "Conform planului de situație" si iar la Nr topografic/Cadastru nu este bifat nimic. Părinții mei locuiesc acolo până în ziua de azi și toate taxele sunt la zi, în registrul agricol apare suprafața de 0.5Ari.
Va rog mult cine ne poate ajuta cu un sfat cum putem intra în posesia legală, Menționez că nu există conflicte cu rudele în legătură cu acest teren dar părinții mei se tem că dacă deschis un dosar de Uzucapiune vor avea toți pretentii și își vor pierde casa.
Orice sfat este bine venit și vă mulțumesc pentru timpul acordat!!
Tudor D., utilizator