Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Salut! Am si eu o nedumerire. Am carte provizorie de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Salut! Am si eu o nedumerire. Am carte provizorie de identitate ...

Salut!

Am si eu o nedumerire.

Am carte provizorie de identitate si vreau sa fac un imprumut ipotecar la banca. Banca a vazut ce buletin am si mi-a cerut si actele de mutatie(de inchiriere sau comodat). Eu am decat o anexa dintr-un act de comodat incheiat cu o agentie de imobiliara. Agentia mi-a oprit ea tot actul de comodat zicand ca o sa mi-l dea peste cateva saptamani si nu la mai dat.

Si nici nu vrea sa il mai dea invocand felul de scuze ca sunt ocupati sau ca o sa ma rezolve.(ca o sa mi-l dea). Eu platesc chirie la aceea agentie, proprietarul fiind fugit din tara.

Acum vreau sa-mi fac mutatie la un prieten, la o adresa care nu domiciliez. Ca sa pot sa-mi schimb cartea provizorie cu buletin flotant.

Intrebarea mea este daca Banca o sa-mi ceara pe langa noul buletin si ceva acte care sa justifice ca domicliez la adresa din noul buletin. (sa ceara acte de comodat/inchiriere).

vreau sa fac un imprumut ipotecar

si pe ce puneti ipoteca?
Intrebarea mea este daca Banca o sa-mi ceara pe langa noul buletin si ceva acte care sa justifice ca domicliez la adresa din noul buletin.

nu
gi-jane2, moderator
Ipoteca nu are legatura cu cartea de identitate provizorie. Aceasta din urma este un act de identitate atata timp cat se afla in termenul de valabilitate.