Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este vorba de cineva apropiat- a lucrat pana la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este vorba de cineva apropiat- a lucrat pana la sfarsitul lunii ...

Este vorba de cineva apropiat- a lucrat pana la sfarsitul lunii aprilie la o firma de constructii edilitare. Si-a depus demisia si din acel moment nu a mai fost la servici..nici preaviz. Nu a mai primit ultimii bani..Acum a fost instiintat ca va trebui sa se prezinte la o comisie la firma respectiva in data de 28 iuni...Ce poate insemna asta? Ce inseamna comisia asta la o firma privata? Multumesc.
Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
Se poate sa nu-i mai dea deloc banii care i se cuvin pana la depunerea demisiei?
Exista posibilitatea aceasta, dar există și modalitati legale de recuperare.