avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna ziua, Am primit un mail de la o organizatie la ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna ziua, Am primit un mail de la o organizatie la care am aplicat ...

Buna ziua,
Am primit un mail de la o organizatie la care am aplicat pentru un post. In schimbul de mailuri, mi a survenit un mail din partea lor in care au fost puse toate adresele de email ale candidatilor inclusiv a mea fiind astfel expus si mailul meu (cateva zeci de mailuri) . Ulterior am primit un mail din partea lor in care ma informeaza despre situatie si imi cer sa sterg mailul cu pricina in care pot vedea si eu la randul meu o lista lunga de mailuri. Intrebarea este cat de grava este situatia si daca organizatia in fapt ma poate obliga sa sterg un mail din e-mailul meu personal si daca pot solicita direct despagubiri in baza stresului psihologic generat de expunerea mailului, intr-o instanta roamaneasca sau europeana, deoarece organizatia este dintr-o tara membra UE? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 04:57, 26 Iunie 2021
~ Conținut șters la cerere ~
În opinia mea, tot ce puteți obține e amendarea, de către ANSPDCP, a organizației/firmei respective. Au încălcat grav GDPR.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Intr-adevar, a avut loc o incalcare a normelor GDPR, societatea poate fi amendata.

Insa, initial, s-a luat o masura, prin solicitarea de indepartare a e-mailului transmis din eroare.

Contează, într-adevăr, că au solicitat ștergerea mailului, însă nu știu dacă i-ar scăpa de amendă.
Într-un caz asemănător o firmă a fost sancționată cu 1000 de euro:

44. Qualitance QBS S.A. – 1000 euro – Decembrie 2020
GDPR-ul se aplică tuturor prelucrărilor de date cu caracter personal (excepție fiind cele prevăzute de Regulament), chiar și celor din faza de recrutare a personalului. Astfel, operatorii sunt nevoiți să ia măsuri privind protejarea datelor cu caracter personal ale candidaților încă din perioada recrutării.

Lipsa unor astfel de măsuri, va atrage sancțiuni așa cum și operatorul Qualitance QBS SA a fost sancționat cu 1000 euro datorită faptului că a trimis prin email o informare către 295 de candidați (persoane care și-au oferit datele prin intermediul website-ului operatorului sau diverse aplicații online), devzăluind adresele de email și către ceilalți destintatari (atenție la CC și BCC atunci când trimitem emailuri!).

Care a fost încălcarea? Ei bine compromiterea confidențialității datelor, orice operator având obligația de a implementa măsuri tehnice și organizatorice adecvate (art. 32).


[ link extern ] /
Ultima modificare: Miercuri, 23 Iunie 2021
Emilika40, utilizator
Raspuns: nu sunteti obligat sa stergeti mailul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! am 2 săptămâni de neliniste , simt ca o sa ma îmbolnăvesc ... AndreeLoredana AndreeLoredana Buna ziua! Am 2 săptămâni de neliniste , simt ca o sa ma îmbolnăvesc de la atâta stres. În urma cu 2 săptămâni m.am înscris la un joc ,pentru ... (vezi toată discuția)
Plata abonament internet camere supraveghere asociație de proprietari bennyme84 bennyme84 Bună ziua. Locuiesc într-un bloc de locuințe cu o curte comună. Constructorul a montat camere de supraveghere. Acum câteva luni, o parte dintre locatari ... (vezi toată discuția)
Protectia datelor personale 2018 ! Eduard Dumitriu Eduard Dumitriu O organizatie sindicala a pensionarilor (cu personalitate juridica) are dreptul de a prelucra date cu caracter personal ? Poate asigura siguranta lor in ... (vezi toată discuția)