Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act succesiune

Act succesiune.Buna ziua.An făcut succesiunea după decesul tatălui în anul 1985 fiind patru frați și acum urmează să facem succesiunea după decesul mamei. Nu avem actul care dovedește succesiunea după tatăl nostru.Exista o arhivă la care sa apelam sau nu aveam nevoie de acest act?

Da. La Camera Notarilor Publici de care aparține județul unde tatăl dvs a avut ultimul domiciliu.
Veti primi din arhiva o copie legalizată a certificatului de moștenitor, care este valabilă numai 6 luni.
raluk0207, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns! Deci pentru succesiunea mamei avem nevoie de acest certificat moștenitor eliberat mamei noastre în 1985 .
Da, aveti nevoie.
Pentru a stabili in mod corect masa succesorala dupa mama, trebuie verificat dacă mama a ramas moștenitoare după tata sau daca a renunțat.
Mama a rămas singură moștenitoare pentru că avem titlu proprietate pe teren agricol extravilan și intravilan unde se află casa construita împreună.Nu avem certificat moștenitor.Daca este in mediu rural casa construita in 1965 nu exista titlu proprietate și pentru casa?
Titlurile de proprietate se emit numai pentru terenuri.
Pentru casa, ar trebui sa aveti autorizatie de construire sau alte acte de proprietate