avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... BUNA ZIUA AM AVUT UN ,, ACCIDENT DE MUNCA \"\" IN CARE ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

BUNA ZIUA AM AVUT UN ,, ACCIDENT DE MUNCA "" IN CARE UN ANGAJAT ...

BUNA ZIUA
AM AVUT UN ,, ACCIDENT DE MUNCA "" IN CARE UN ANGAJAT A INHALAT GAZ BUTAN , A FOST DUS LA SPITAL , NU I-A DAT CONCEDIU MEDICAL , MAI DEOPARTE , AM RAPORTAT ITM , ACEST EVENIMENT SE FACE CERCETA LA FEL CA SI ALT ACCIDENT CE PRODUCE ITM !?
MULTUMESC ,
Cel mai recent răspuns: inspectorSSM , utilizator 21:45, 24 Iunie 2021
Buna ziua,
Eu as incadra evenimentul la Art. 5, lit. o) din Legea 319/2006 si l-as cerceta pentru a stabili cauzele ce au dus la producerea evenimentului ( instalatie defecta, manipulate neconforma de catre muncitor, etc.) și a vedea care sunt masurile ce trebuiesc luate pentru a nu se mai repeta evenimentul

o) incident periculos - evenimentul identificabil, cum ar fi explozia, incendiul, avaria, accidentul tehnic, emisiile majore de noxe, rezultat din disfunctionalitatea unei activități sau a unui echipament de muncă sau/și din comportamentul neadecvat al factorului uman care nu a afectat lucrătorii, dar ar fi fost posibil să aibă asemenea urmări și/sau a cauzat ori ar fi fost posibil sa producă pagube materiale;
Ultima modificare: Marți, 22 Iunie 2021
Ionut.ion, utilizator
Cercetarea tuturor evenimentelor este obligatorie pentru respectarea prevederilor Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 29 (1) Cercetarea evenimentelor este obligatorie şi se efectuează după cum urmează:
a) de către angajator, în cazul evenimentelor care au produs incapacitate temporară de muncă;
(2) Rezultatul cercetării evenimentului se va consemna într-un proces-verbal.
-art. 26 Orice eveniment, aşa cum este definit la art.5 lit. f), va fi comunicat de îndată angajatorului, de către conducătorul locului de muncă sau de orice altă persoană care are cunoştinţă despre producerea acestuia.
HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 114. Cercetarea evenimentelor are ca scop stabilirea imprejurarilor si a cauzelor care au condus la producerea acestora, a reglementarilor legale incalcate, a raspunderilor si a masurilor ce se impun a fi luate pentru prevenirea producerii altor cazuri similare si, respectiv, pentru determinarea caracterului accidentului.
-art. 115 Cercetarea se face imediat dupa comunicare, in conformitate cu prevederile art. 29 alin. (1) din lege.
Nu mai scrieti cu majuscule, deranjeaza ochii celui care citeste.
Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Eu as incadra evenimentul la .........................
o) incident periculos - evenimentul identificabil, cum ar fi explozia, incendiul, avaria, accidentul tehnic, emisiile majore de noxe, rezultat din disfunctionalitatea unei activități sau a unui echipament de muncă sau/și din comportamentul neadecvat al factorului uman care nu a afectat lucrătorii, dar ar fi fost posibil să aibă asemenea urmări și/sau a cauzat ori ar fi fost posibil sa producă pagube materiale;

Daca este cazul incadrarea ca eveniment periculos o face Inspectoratul Teritorial de Munca care va efectua si cercetarea si nu angajatorul
Art. 29. - (1) Cercetarea evenimentelor este obligatorie si se efectueaza dupa cum urmeaza:
b) de catre inspectoratele teritoriale de muncain cazul evenimentelor care au produs invaliditate evidenta sau confirmata, deces, accidente colective, incidente periculoase, in cazul evenimentelor care au produs incapacitate temporara de munca lucratorilor la angajatorii persoane fizice, precum si in situatiile cu persoane date disparute;
Ultima modificare: Joi, 24 Iunie 2021
inspectorSSM, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident la locul de munca - eveniment produs in timpul efectuarii sarcinilor de serviciu nicusilviu nicusilviu buna ziua, Acum o saptamana in timp de ma deplasam din camp noaptea ,spre un loc de parcare pazit(eu fiind sofer de camion) pompa de basculare a ... (vezi toată discuția)
Poluari accidentale alisia2008 alisia2008 am si eu o nelamurire: in cazul unei poluari accidentale ( sol,apa etc.) se face vreo inregistrare si cercetare privind evenimentul? si daca da, cine o face ... (vezi toată discuția)
Cercetare eveniment maryuka maryuka buna ziua. va rog sa ma sprijiniti in solutio9narea urmatoarei probleme: - avem un eveniment, in care a fost implicqat un salariat, in timp ce se intorcfea ... (vezi toată discuția)