Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! In situatia in care cumperi un imobil, cat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! In situatia in care cumperi un imobil, cat are dreptul ...

Buna seara! In situatia in care cumperi un imobil, cat are dreptul sa mai ramana vechiul proprietar in imobil?
Cât ați convenit. Nu e o regulă.
Buna seara.

Daca nu ati prevazut un alt termen, fix O secunde...
Nu am prevazut nimis. Doamna pretinde ca are dreptul 30 de zile. Cred ca a confundat cu termenul de declarare la primarie
De unde îl are? Din practica sfinților vecini Ion, Gheorghe și Vasile?
Mda, „se poartă”. Termenul de 30 de zile pentru predare este ultimul răcnet în moda contractelor de vânzare. Este mai des întâlnit prin contracte, fiindcă a rămas de la Ion în contractul gândit cu copy-paste pentru Gheorghe, iar Vasile o zis că așa se poartă...

Dar poate fi mai mult (45 de zile), mai puțin (15 zile) sau mai deloc (cum ar fi „azi, data autentificării”).
Și dacă chiar nu scrie nimic, nimicuța prin preajma cuvântului predare, atunci ...

Art. 1.693. - NCC

În lipsa unui termen, cumpărătorul poate cere predarea bunului de îndată ce prețul este plătit. Dacă însă, ca urmare a unor împrejurări cunoscute cumpărătorului la momentul vânzării, predarea bunului nu se poate face decât după trecerea unui termen, părțile sunt prezumate că au convenit ca predarea să aibă loc la expirarea acelui termen.
romascanu, moderator
Va multumesc frumos! Foarte concludent raspunsul dumneavoastra.