avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! In situatia in care cumperi un imobil, cat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! In situatia in care cumperi un imobil, cat are dreptul ...

Buna seara! In situatia in care cumperi un imobil, cat are dreptul sa mai ramana vechiul proprietar in imobil?
Cel mai recent răspuns: mariaadam58 , utilizator 18:01, 23 Iunie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cât ați convenit. Nu e o regulă.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara.

Daca nu ati prevazut un alt termen, fix O secunde...
Nu am prevazut nimis. Doamna pretinde ca are dreptul 30 de zile. Cred ca a confundat cu termenul de declarare la primarie
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
De unde îl are? Din practica sfinților vecini Ion, Gheorghe și Vasile?
Mda, „se poartă”. Termenul de 30 de zile pentru predare este ultimul răcnet în moda contractelor de vânzare. Este mai des întâlnit prin contracte, fiindcă a rămas de la Ion în contractul gândit cu copy-paste pentru Gheorghe, iar Vasile o zis că așa se poartă...

Dar poate fi mai mult (45 de zile), mai puțin (15 zile) sau mai deloc (cum ar fi „azi, data autentificării”).
Și dacă chiar nu scrie nimic, nimicuța prin preajma cuvântului predare, atunci ...

Art. 1.693. - NCC

În lipsa unui termen, cumpărătorul poate cere predarea bunului de îndată ce prețul este plătit. Dacă însă, ca urmare a unor împrejurări cunoscute cumpărătorului la momentul vânzării, predarea bunului nu se poate face decât după trecerea unui termen, părțile sunt prezumate că au convenit ca predarea să aibă loc la expirarea acelui termen.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Iunie 2021
romascanu, moderator
Va multumesc frumos! Foarte concludent raspunsul dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuare fost proprietar chlcristian chlcristian Bună ziua. Am cumpărat un apartament și la semnarea actelor la notar nu am stipulat in contract data la care sa elibereze fostul proprietar locația. Eu ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare imobil am achizitionat un imobil, ... MIHAELAX MIHAELAX Contract de vanzare cumparare imobil Am achizitionat un imobil, in contractul de vanzare cumparare incheiat la notar este mentionat urmatorul ... (vezi toată discuția)
Buna seara. am vândut ieri o garsoniera reprezentând moștenire ... Cody69 Cody69 Buna seara. Am vândut ieri o garsoniera reprezentând moștenire în coproprietate cu sora mea. Cumpărătorul a început chiar de astăzi să mă sune ... (vezi toată discuția)