Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cate sedii sociale se pot inregistra la o adresa?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cate sedii sociale se pot inregistra la o adresa?

Buna ziua!
Cate sedii sociale se pot inregistra la o adresa?
Doresc sa inregistrez sediu profesional pt PFI intr-un imobil care gazduieste deja sediu social pt SRL. Imobilul are o camera, o bucatarie, un hol, si baie.
1. Imi pot inregistra sediul profesional aici?
2. Daca da, trebuie completate si alte acte? Care e procedura?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Prin Legea nr.102/2020 pentru modificarea și completarea Legii societăților nr. 31/1990, a fost eliminată interdicția de a avea înregistrate în același imobil mai multe societăți decât numărul încăperilor spațiului în cauză.

La înmatricularea societății și la schimbarea sediului social se va prezenta la sediul oficiului registrului comerțului documentul care atestă dreptul de folosință asupra spațiului cu destinație de sediu social. După înregistrarea în registrul comerțului, oficiul registrului comerțului transmite documentul care atestă dreptul de folosință asupra spațiului cu destinație de sediu social la organul fiscal din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală în a cărui circumscripție se situează imobilul cu destinație de sediu social.
Multumesc mult pentru raspuns!

Trebuie sa ma duc la Registrul Comertului, daca infiintez PFI (Cabinet Individual de Psihologie)?
Stiam ca doar la ANAF se fac demersurile.