Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua,tatal meu a decedat ieri la locul de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua,tatal meu a decedat ieri la locul de munca.Sa simtit ...

Buna ziua,tatal meu a decedat ieri la locul de munca.Sa simtit rau,a avut dureri in piep si seful lui in loc sa sune la ambulanta la luat si la dus in camera,la lasat singur si a murit.Tin sa specific ca nu avea contract de munca.Ce ar trebui sa fac in cazul acesta.Au sunat la ambulanta dupa ce a murit.Medicii au spus comotie cerebrala.
Ar trebui sesizat ITM-ul/Parchetul, cat mai repede posibil.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 26 Orice eveniment, aşa cum este definit la art.5 lit. f), va fi comunicat de îndată angajatorului, de către conducătorul locului de muncă sau de orice altă persoană care are cunoştinţă despre producerea acestuia.
-art. 27 (1) Angajatorul are obligaţia să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:
a) inspectoratelor teritoriale de muncă, toate evenimentele aşa cum sunt definite la art. 5 lit. f);
b) asigurătorului, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare, evenimentele urmate de incapacitate temporară de muncă, invaliditate sau deces, la confirmarea acestora;
c) organelor de urmărire penală, după caz.
-art.5 lit.f) eveniment - accidentul care a antrenat decesul sau vătămări ale organismului, produs în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, situaţia de persoană dată dispărută sau accidentul de traseu ori de circulaţie, în condiţiile în care au fost implicate persoane angajate, incidentul periculos, precum şi cazul susceptibil de boală profesională sau legată de profesiune;
Neavand CIM, tatal dvs. nu va beneficia de prevederile Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art.3 (1) Prezenta lege se aplică în toate sectoarele de activitate, atât publice cât şi private.
(2) Prevederile prezentei legi se aplică angajatorilor, lucrătorilor şi reprezentanţilor lucrătorilor.
Nici de prevederile Legii nr. 346/ 2002 republicata, privind asigurarea pentru AM si BP,
-art.18 Asiguraţii sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale au dreptul
la următoarele prestaţii şi servicii:
a) reabilitare medicală şi recuperarea capacităţii de muncă;
b) reabilitare şi reconversie profesională;
c) indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizaţie pentru trecerea temporară în alt loc de muncă şi indemnizaţie pentru
reducerea timpului de muncă;
e) compensaţii pentru atingerea integrităţii;
f) despăgubiri în caz de deces;
g) rambursări de cheltuieli.
Accidentul de munca nu va fi cercetat de catre ITM/ Inspectia muncii. Parchetul/ politia judiciara vor cerceta evenimentul produs.
Pentru daune materiale si/ sau daune morale va trebui sa va adresati instantei civile de judecata.
In timpul cercetarii penale veti fi intrebat de catre procuror daca va constituiti parte civila.
Daca asa s-a intamplat si procurorul poate demonstra e caz penal si puteti cere daune prin proces civil.
Nu e legat de SSM ci de modul in care a fost tratat si munca la negru.
Condoleante!
Raportul autopsiei a fost comotie cerebrala si infarct spontan.Acum eu nu stiu daca se mai putea face ceva, dar ma deranjeaza că nu au sunat la salvare si l.-au lasat 2 ore asa, au sunat dupa ce a murit si mai ales că au declarat că l-au luat la ocazie. Nu stiu ce sa fac
Manuela Rășină, administrator
Va trebui sa asteptati ancheta parchetului.