Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am si eu o intrebare: stie cineva in ce acte normative ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am si eu o intrebare: stie cineva in ce acte normative sunt prevazute ...

Am si eu o intrebare: stie cineva in ce acte normative sunt prevazute obligatiile angajatorului in cazul in care in mediul de lucru este prea cald (gen hale industriale) si eventual ce inseamna prea cald(de la ce temperatura interioara)?

Va multumesc!
OUG nr. 99 din 29 iunie 2000 privind măsurile ce pot fi aplicate în perioadele cu temperaturi extreme pentru protecţia persoanelor încadrate în munca
[ link extern ]

art.175 C.mun.
(1) Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.
....

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.