Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG cu activitate religioasa.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG cu activitate religioasa.

Buna ziua.
Suntem un ONG cu activitate religioasa (trimitere misionari in alte tari). Misionarii sunt angajati la ONG. Pentru ei primim donatii de la biserici si persoane fizice, donatii pe care le trimitem apoi in contul lor personal, pe baza unui contract de donatie. Exista riscul ca aceste donatii sa fie reclasificate ca beneficii?
Va multumim.
george-neagu, moderator
In opinia mea da, daca faci donatii unei persoane care iti este salariat si donatia respectiva nu are o destinatie in mod evident total diferita de domeniul in care activeaza persoana care iti este angajat, e nu doar posibil ci chiar foarte probabila o recalificare fiscala a acelor sume ca fiind de natura salariala si asta inseamna nu doar sume mari de achitat retroactiv pe toata perioada de prescriptie, ci chiar si risc de dosar penal de evaziune fiscala. O donatie este prin definitie un act cu titlu gratuit, ce nu presupune vreo contraprestatie materiala. Deci ar putea fi eventual in regula daca primeste donatie de exemplu pentru a plati tratamentul medical scump al copiluli sau grav bolnav, dar nicidecum pentru a isi acoperi cheltuielile pe care le presupune activitatea sa profesionala cum e in cazul acesta activitatea de misionar pe care o face ca salariat al organizatiei.