Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune renuntare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune renuntare

Buna ziua,
Avem urmatoarea situatie:
In timpul casatoriei doi soti cumpara o casa.Impreuna au 2 copii iar dupa ani de casnicie sotia decedeaza.
Sotul supravietuitor nu a dezbatut succesiunea dupa sotie si se recasatoreste.Ulterior decedeaza si acesta.
Intrebare:
Dacă unul din cei 2 copii renunță la succesiune modifică cumva cota soției supraviețuitoare,cea de 1/4 cât are, sau doar fratelui îi revine partea sa de moștenire ?
Mulțumesc
maria dinca, utilizator
Cota sotiei supravietuitoare nu se va modifica.
Sotia vine in concurs cu un singur descendent.